reklamı kapat

POPÜLER

Çin uzayda dev bir enerji istasyonu kurmayı planlıyor [Video]

Teknoloji alanında önemli atılımlar yapan Çin, bir kez daha dev bir projeyle karşımıza çıkıyor. Yeşil enerji kullanımını artırmayı hedefleyen ülke, uzaya dev bir güneş enerjisi istasyonu kurmayı planlıyor.

6 bin kilometre kare büyüklüğünde olacak bu istasyonun dünyadan 36 bin kilometre uzaklıkta konumlanması planlanıyor. Dev boyutuyla dikkat çeken enerji istasyonunun büyük boyutu sayesinde dünyadan da görülebileceği dile getiriliyor.

Uzaya kurulması planlanan istasyonun dünyadaki güneş enerjisi santrallerine göre çok daha verimli çalışacağı belirtiliyor. Zira uzayda gece-gündüz döngüsü olmamasından ötürü istasyon devamlı olarak enerji depolayabiliyor. Ayrıca hava durumu değişimlerinden etkilenmiyor ve güneş ışığını engelleyen bulutlar da bulunmuyor. Bunun yanı sıra bu dev istasyon dünyada herhangi bir yeri işgal etmiyor ve kendi boyutlarına nazaran daha küçük bir alana enerjiyi göndermesi mümkün oluyor.

Çin’in hayalini kurduğu bu istasyon çok basit bir çalışma mantığına sahip. Panelleri sayesinde enerjiyi depolayan yapı, alt tarafında yer alan vericisi sayesinde bu enerjiyi yeryüzünde bulunan panellere aktarıyor. Sonrasında ise bu panellerden enerji alınarak şehirlere gönderiliyor. Buraya kadar her şey kolay gibi görünse de istasyonun kurulması adına halen önemli bir sorun mevcut. Böylesine dev bir istasyonun toplam ağırlığının 10 bin ton olacağı ifade ediliyor. Ne var ki, günümüzdeki en gelişmiş roketler bile yalnızca 100 tonluk ağırlığı taşıyabiliyor. Dolayısıyla bu büyüklükte bir yapıyı uzaya taşımak için roket teknolojisinin sınırlarını biraz daha zorlamak gerekecek gibi görünüyor. Ayrıca sistemde herhangi bir sorun çıktığında veya panellerin değişmesi gerektiğinde oraya ulaşmanın yine çok maliyetli ve zor olacağı dile getiriliyor. Çin’in gerçekten de bu projeyi hayata geçirip geçirmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

YORUMLAR