reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Çin’de görülen enerji krizi Apple ve Tesla gibi firmaları da vurdu

Teknoloji dünyasında krizlerin ardı arkası kesilmiyor. Global çip krizi sürerken, bu sefer Apple ve Tesla gibi firmaları da vuran enerji krizi masada.

Gelen bilgilere göre şu an Çin’in belirli kesimlerinde yoğun elektrik tüketimi olan saatlerde kesintiler baş gösteriyor. Ülkedeki kömür arzındaki darboğaz ve yeni emisyon standartlarının yol açtığı elektrik krizi nedeniyle Apple ve Tesla için üretim yapan bazı fabrikaların kapalı kalmaya başladığı aktarılıyor.

Dev firmalar için üretim yapan çoğu fabrikanın 1-2 saat kapalı kalması dahi büyük maddi zararlara ve gecikmelere neden oluyor. Çin, sorunun çözümünü içi uğraşıyor ancak Eson Precision Engineering merkezli kapatmanın iPhone 13’leri dahi etkilediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Biliyorsunuz Apple ve Tesla gibi firmaları global çip krizi de vurmaya devam ediyor. Elon Musk, çip krizinin 2022’de çözüleceğini belirtiyor. Bazıları ise bu kadar olumlu konuşmuyor ve eskiye dönüşün 2024’ü bulabileceğini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, dün de MacBook sevkiyatını azaltma planıyla gündeme gelmişti

Ming-Chi Kuo buna ek olarak bir açıklama daha yaptı. Yapılan analizlerin gösterdiği kadarıyla Apple, 2022’nin ilk çeyreğinde MacBook’ların sevkiyatını azaltacak. Kuo’ya göre bunun arkasında ilk olarak 2022’de devam edecek global çip krizi alıyor.

Aynı zamanda Covid-19 sonrası dönemde ofise dönüşler başladığı için kişiler dizüstülere daha az ilgi göstermeye başladı, dizüstü satışları azaldı. Bu durumun yani sevkiyat azaltma planının sadece Apple değil diğer dizüstü üreticileri için de geçerli olduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın