reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk

Elon Musk gündemden düşürmüyor: “Büyük bir nüfus krizi yaşıyoruz!”

Tesla CEO’su Elon Musk, 100 milyondan fazla takipçiye sahip Twitter hesabından “nüfus krizi” yaşadığımız yönündeki açıklamalarını sürdürüyor.

Elon Musk geçtiğimiz aylarda detaylarına aşağıda yer verdiğimiz insansı robot Tesla Bot hakkında bazı dikkat çekici açıklamalarda bulunmuştu. Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şu açıklamayı da yapmıştı: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

Bu konuda açıklamalarına devam eden Musk, bugün Twitter’dan “Nüfus krizine yardım etmek için elimden geleni yapıyorum” dedi ve ekledi: “Çöken doğum oranı, uygarlığın bugüne kadar karşılaştığı en büyük tehlikedir.” Bu konudaki sözlerinin ciddiye alınmasını çünkü üzücü şekilde “doğru olduklarını” aktaran ve “Büyük aile kuranları tebrik ederim, umarım hepinizin büyük bir ailesi olur” diyen Musk, insanların daha fazla çocuk yapmasını teşvik etmeye çalışıyor. Musk’ın sayısını takip etmeyi bıraktığımız kadar çok sayıda çocuğu bulunuyor, zaman zaman yeni çocuklar da ortaya çıkabiliyor.

Üzerinden geçmek adına Tesla Bot adı verilen insansı robot, Tesla Optimus projesi adı altında yer alıyor ve daha önce söylenenlere göre 2023 içerisinde üretime girecek bir seçenek konumunda bulunuyor. Bu konuda geçtiğimiz ay bir açıklama yapan CEO Elon Musk, bir kez daha robotun 30 Eylül tarihli Tesla AI Day kapsamında çalışır prototip versiyonu ile karşımıza çıkarılacağını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot üzerinde birçok yetenekli kişinin çalıştığını belirten Musk, hatırlarsınız eylül ayına daha önce de işaret etmişti. İnsansı robot, bildiğimiz kadarıyla tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlanıyor, gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerine kuruluyor ve ilk bilgilere göre 60 kg ağırlıkta.

Bu robot hakkında geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Elon Musk,Tesla insansı robot benzersiz bir kişilik geliştirebilir” demişti. Musk’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olması. Tesla Bot’un sahibine bağlı olarak kişilik geliştireceği ve temel görevler yanında bir arkadaş olacağı da aktarılıyor.

Elon Musk açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle