reklamı kapat

POPÜLER

Çin’den dünyanın en büyük uzay gemisi projesi

Uzay araştırmaları ve turizmi konusunda kararlı adımlarla ilerleyen Çin, dünyanın en büyük uzay gemisini yapmayı hedefliyor. Farklı özelliklerde olması planlanan gemiler yolcularına uzay deneyimini yaşatmak için görevlendirilecek.

Yapımına 2011 yılında başladığı dünyanın en büyük radyo teleskobu olan FAST‘i yakın zamanda aktif hale getiren Çin, uzay turizmine yaptığı 1,5 milyar dolarlık yatırımına yenilerini eklemeye devam ediyor. Çin hükümeti şimdi de dünyanın en büyük uzay gemisini yapma amacında.

chinaspaceplane2
New Scientist’te yer alan habere göre Çin’in planladığı uzay gemisi 20 uzay turistini taşıyabilecek kapasitede. Tek parça olarak tasarlanan sahip geminin iki farklı versiyonunun inşa edilmesi planlanıyor. 10 ton‘luk model 5 kişilik bir kafileyi 100 km yüksekliğe taşırken, 100 ton‘luk büyük model ise 20 kişiyi 130 km yüksekliğe taşıyabiliyor. Önümüzdeki iki yıl boyunca test uçuşlarını tamamlamayı hedefleyen ekip, 2020 yılından itibaren gelecek talepler doğrultusunda uzay seferlerine başlamayı ön görüyor. Çin’in düzenleyeceği uzay seferlerine katılmak isteyen kişilerin ise 200.000 ila 250.000 dolar arası bir ücreti gözden çıkarması gerekiyor. Konu ile alakalı Amerikan Uzay ve Havacılık Müzesi Müdürü Roger Launius, “Uzay ve ulaşım araçları ile alakalı çizimler yapmak, olasılıkları konuşmak inşasından her zaman daha kolay olmuştur.” açıklamasında bulundu.