reklamı kapat

POPÜLER

Çin’den uzay turizmine 1,5 milyar dolarlık yatırım

07 Eylül 2016

Çin uzay araştırmaları ile ilgili çalışmalarına devam ederken uzay turizminin gelişmesi adına ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Normal şartlarda oldukça yüksek bedellerle düzenlenen uzay seyahatleri bu projenin ardından daha fazla kişinin ödeyebileceği makul seviyelere inecek.

15 yıldır hayatımızda olan uzay seyahatleri şu anlık gerçekten uçuk bedeller ödenerek gerçekleşiyor. Rus merkezli bir şirket 20 milyon dolar karşılığında uzay tecrübesini yaşamak isteyen kişileri, gerekli şartların sağlanması ve bir dizi eğitimin ardından turist olarak uzaya götürüyor. 2001 yılından günümüze kadar toplamda 7 kişinin uzay turisti olarak yolculuk yaptığını görüyoruz.

Geçmişten günümüze uzay turisti olarak giden insanların ödediği bedeller 10 ile 20 milyon dolar arasında. Çin, güney kentlerinden biri olan Hangzhou’da uzaya balon ile gidilebilmesi için araştırma ve geliştirme sürecini yürütecekleri bir tesisin inşa edileceğini duyurdu. Çin bu tesis için 1,5 milyar doları gözden çıkarmış durumda. Yatırım yapılan parkta programlara kayıt olacak olan turistler için simülasyon ortamı bulunuyor. Programa dahil olacak paraya sahip olmayan kişiler için ise bu tecrübeyi tesis içerisinde daha uygun fiyatlara sanal olarak test etme imkanı sağlanıyor.

Bu proje ile yolcular Dünya’yı 24 km uzaktan görme imkanına sahip olacak. Normal şartlar uzay gemilerinde kullanılan jetlerin yerine tekrar kullanılabilir balonların kullanılması gerek maliyet gerekse yenilenebilirlik adına ciddi gelişmeleri barındırıyor. KuangChi firması fiyat ve seferlerin başlama tarihi hakkında henüz bir bilgi paylaşmıyor. Amerika merkezli World View Enterprises firması bu seyahat için koltuk başına 75 bin dolar fiyat biçiyor. Bu projeler bizi uzayın derinliklerine götürecek kadar ileri seviyede olmasa da Dünya’ya dışarıdan bakabilecek olma fikri bizleri heyecanlandırmaya yetebiliyor.

YORUMLAR