reklamı kapat

POPÜLER

The Sand Storm

“Çin’in en tehlikeli insanı” Weiwei, yine hükümetle dalgasını geçti [Video]

On dakikalık bir film dünyanın en büyük diktatörlüklerinden birine nasıl kafa tutar? 1 Nisan’da Kickstarter‘da The Sand Storm filminin post prodüksiyonu için başlatılan fon toplama projesi başlangıç tarihi itibarıyla şaka sanılmış olsa da, filmin hikayesini gölgede bırakan yapım aşamasıyla Çin hükümetine en kibar deyimle nanik yapıyor.

The Sand Storm
Çin hükümeti tarafından her adımı izlenen Ai Weiwei, “dünyanın en güçlü sanatçısı” ve “Çin’deki en tehlikeli insan” unvanlarını omuzlarında gururla taşıyan muhalif bir sanatçı. Weiwei’yi bir defa daha gündemin ilk sıralarına yerleştiren ve Çin hükümetini dalga geçercesine çıldırtan ise, Weiwei’nin günün 24 saati izlenmesine rağmen yönetmen Jason Wishnow ile “The Sand Storm”u çekmeyi başarmış olması.

The Sand Storm
1 Nisan’da başlayan Kickstarter projesiyle duyurulan ve post prodüksiyon için fon toplayan The Sand Storm’un çekimleri sırasında film ekibi adeta casus gibi hareket etmek zorunda kalmış. Gerçi Weiwei yine yaramazlık yapmadan duramamış ve film setinde çektiği fotoğrafları Instagram’da paylaşmış! Tabii çekim sırasında Pekin’in insanı kör eden bir sisle kaplı olması da ekibe epey yardımcı olmuş.

The Sand Storm
Eleştirel çalışmaları ve eylemleriyle Çin hükümetini sayısız defa renkten renge sokan Weiwei’nin baş rolünü oynadığı The Sand Storm, su kaynaklarının tamamen tükendiği distopik bir gelecekte geçiyor. Görüntü yönetmenliğini Cannes ödüllü Christopher Doyle’ın üstlendiği kısa filmin gelecekte uzun metrajlı filme dönüştürülmesi de hedefleniyor.

Evidence-by-Ai-Weiwei
Pasaportunu hala geri alamadığı için Çin’de adeta mahkum olan Weiwei’nin son günlerdeki tek marifeti bu film değil. Vergi kaçakçılığı bahanesiyle Çin’den çıkamayan Weiwei, bugüne kadar hazırladığı en büyük enstalasyonu “Ai Weiwei – Evidence”ı mart sonunda Berlin’de ziyarete açtı. 2011’de hiçbir açıklama yapılmadan 81 gün süresince hücreye kapatılan Weiwei, bu enstalasyonuyla 81 gün kapalı kaldığı ortamı tasvir etmiş.

The Sand Storm
The Sand Storm’un Kickstarter kampanyası 1 Mayıs’a kadar devam edecek. Yaptığınız katkı oranında film jeneriğinde teşekkür almaktan IMDB’de prodüktör unvanı kazanmaya kadar çeşitli ayrıcalıklar elde edebilir, Çin hükümetinin yanı sıra tüm diktatörlere internet çağında kafalarını kuma gömdüklerini bir defa daha hatırlatabilirsiniz. Tabii Çin hükümetinin kara listesine girme olasılığını da göze almalısınız.

VİDEO