reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Güvenlik

Sağlık

Yol güvenliği

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri açıklandı

International SOS geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın en tehlikeli ülkeleri haritasını güncelledi. Travel Risk Map 2018 olarak tanımlanan harita, turistlere uyarı amaçlı hazırlanıyor.

Advertisement

Dünya haritası üzerinden ülkeleri güvenliklerine göre sıralayan bu çalışma, sağlık, güvenlik ve yol güvenliği olmak üzere üç farklı alanda durumu inceliyor. Haritaya genel bir bakış atabileceğiniz gibi, ülkeleri şehir şehir de inceleyebiliyorsunuz. Örneğin, sağlık başlığında Türkiye geneli risk “düşük” olarak nitelendirilirken; güvenlik başlığında haritaya yaklaştığımızda Diyarbakır riskli bölge olarak işaretleniyor. Yine sağlık alanında Rusya, Çin, Hindistan gibi ülkeler sürekli olarak değişken risk ürettiği yönünde işaretlenmiş.

Hangi ülkeler güvenli?

Güvenlik alanındaki riskler Önemsiz, Düşük, Orta, Yüksek ve Çok yüksek olmak üzere beşe ayrılıyor. İzlanda, Norveç ve Finlandiya gibi ülkeler “en güvenli” olarak işaretlenirken Kanada, Amerika, ve Avrupa’nın büyük kısmında riskin düşük olduğu görünüyor. Türkiye, Rusya, Ukrayna orta güvenlikte işaretlenirken tahmin edileceği üzere Mısır yüksek risk, Afganistan, Libya Suriye gibi ülkeler ise çok yüksek risk sunuyor. Son olarak yol güvenliğine baktığımızda; Türkiye’de yol güvenliği konusunda riskin “düşük” olduğu belirtilmiş.

Hazırlanan bu detaylı haritaya buradan ulaşabilir, yurt dışı tatil planları yapmadan önce gideceğiniz ülkenin riskli olup olmadığına göz atabilirsiniz.