reklamı kapat

POPÜLER

nerves

Çinli araştırmacılar sıvı metalle sinir uçlarını tedavi etmeyi başardı

Hasar görmüş sinir uçlarının zaman içinde iyileşerek tekrar buluşması mümkün olsa da, iyileşme süreci çok uzun sürmekle birlikte ciddi kas kaybına yol açıyor. Çinli araştırmacılar sinir uçlarını birleştirmek için greft ve dikiş gibi geleneksel yöntemlerin yerine sıvı metal kullanarak bu sorun için ilk defa alternatif bir çözüm geliştirdi.

Tsinghua Üniversitesi’ndeki araştırmacılar sinir uçlarını sıvı metal kullanarak birleştirmeyi sağlayan bu yöntemle elektrik sinyallerinin sinir üzerinden iletilmesini sağlamış. Galyum, indiyum ve selenyum alaşımı olan metal, vücut sıcaklığında sıvı halde bulunuyor. Bu alaşımın vücuda zarar verip vermediği kanıtlanmamış olsa da, araştırmacıların düşüncesi hasarsız olduğu yönünde.

nerves
Araştırmacılar yaptıkları deneyde kurbağalardaki hasarlı siyatik sinirlerini başarıyla birleştirmiş. Bu sinirlerdeki sinyal iletimi test edildiğinde neredeyse hasarsız sinirle aynı seviyede iletim saptanmış. Burada sıvı metalin görevi, hasarlı sinirler iyileşme sürecindeyken aralarında sinyal iletimini sağlamak. Böylece iyileşme süreci kesintiye uğratılmıyor, kas kaybı da önlenmiş oluyor. Sinirler iyileştikten sonra da metal küçük bir enjektörle vücuttan çıkarılıyor.

Araştırma sonuçları heyecan verici olsa da, insanlarda uygulanacak bir tedavinin geliştirilmesine daha çok var. Yöntemle ilgili yanıtlanması gereken pek çok soru bulunuyor. Örneğin bu yöntemle kas kaybının ne kadarı önlenebilir? Sıvı metal iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir mi? Vücutta sıvı metal kullanmak ne kadar güvenli, özellikle de sızıntı durumunda?

Çinli araştırmacılar hayvan deneylerini sürdürerek bu sorulara yakın zamanda yanıt bulmayı umuyor. Sinir hasarını gideren bu yöntemin insanlarda uygulanmaya başlaması durumunda fiziksel engellerin yanı sıra pek çok sinirsel hastalığın tedavisi mümkün olabilir, dileriz araştırmacılar umutları boşa çıkarmaz.