reklamı kapat

POPÜLER

nerve cells

Yapay sinir hücreleriyle dört kişide felç tedavi edildi

Vücudumuzun tüm kontrolü omurga üzerinden beyne bağlanan sinir hücreleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Travmalarda felç oluşumuna sebebiyet veren, bu sinirlerin hasar görmesi ve beyinle uzuvların arasındaki elektrik bağlantısının kopmasıdır. Bugüne kadar geliştirilen teknoloji destekli çözümlerden biri bu bağlantının tekrar sağlanması için yapay elektrik devrelerinin kullanılmasıydı. Şimdi araştırmacılar bu tedaviyi dört hasta üzerinde başarıyla denediklerini ve iki seneyi aşkın süredir felçli olan dört hastaya hareket yeteneğini bir ölçüde geri kazandırdıklarını belirtiyor.

Araştırmacılar bu dört hasta üzerinde daha önce hayvan deneylerinde kullandıkları yöntemin bir benzerini kullanmış. Elektrotları hastaların omurgası boyunca yerleştiren araştırmacılar elektrik uyarımı yoluyla sinirleri tekrar uyandırmayı başarmış. Bunun ardından hastalar ana eklemlerini hareket ettirebilmeye başlamış, ancak bu sonucun elde edilmesi için bir süre de fizik tedavi görmeleri gerekmiş.

nerve cells
Araştırmada ayrıca bacak kaslarının çalışması için sinir yollarının tümüyle hasarsız olması gerekmediği anlaşılmış. Araştırmayı yürüten bilim insanları bu durumu tam açıklayamasa da, kısmi sinir bağlantısının dahi hareket yeteneğinin bir bölümünü kazandırdığının anlaşılmış olması önemli bir adım.

Şimdi atılacak adımsa çalışmaların daha fazla insan üzerinde tekrarlanması. Bu dört kişide fevkalade sonuçlar elde edilmiş olsa da dört hasta tedavinin etkinliğinin kanıtlanması için yeterli değil. Yine de şu ana kadar kaydedilen gelişmeler umut verici.