reklamı kapat

POPÜLER

Japon

Japon araştırmacılar, Ay ve Mars üzerinde yapay yerçekimi hedefliyor

Japon araştırmacılar, Ay ve aynı zamanda Mars üzerine yapay yerçekimi getirmek istiyor. Bunda amaç daha sağlıklı bir Dünya dışı yaşam.

İnsan vücudu Dünya dışında uzun süreli yaşama uygun değil. Yapılan araştırmalara göre Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) içerisinde uzun süre kalan astronotlarda, çok ciddi bir kemik yoğunluğu kaybı yaşıyor. Kısa sürede gerçekleşen ve kalıcı olan bu kayıp, elbette sağlık için büyük riskler doğuruyor. Bunu ortadan kaldırmak isteyen Kyoto Üniversitesi ile Kajima Corporation merkezli Japon araştırmacılar ve mühendisler, Ay ve Mars üzerine “The Glass” adını verdikleri, oldukça büyük dönen yapılar kurmayı planlıyor. Uzun vadeli bu gelecek hedefi ile amaç Ay ve Mars üzerinde yapay bir yerçekimi oluşturmak. “Merkezkaç” kuvvetini merkeze alan ve her 20 saniyede bir tur gerçekleştirmesi hayal edilen yukarıdaki videoda görebileceğiniz “The Glass” yapıları, bu sayede içerisinde insanların üstüne Dünya’dakine benzer şekilde 1G seviyesinde bir yerçekimi uygulamayı hedefliyor. Bu yapılabilirse sağlıklı bir uzay yaşamı için oldukça hayati görünüyor.

Japon araştırmacılar Ay ve Mars üzerinde yaşam için başka uçuk gelecek planları da yapıyor. Örneğin bunlardan bir tanesi “Hexagon Space Track” olarak geçiyor. Burada kâğıt üzerindeki hedef, Dünya, Ay ve Mars’ı en az üç farklı istasyon üzerinden yüksek hızlı tren benzeri araçlar ile birbirine bağlamak. “The Glass” içerisinde bir doğa kurmak da isteyen araştırmacılar, bu hedeflerinden şimdilik çok uzakta yer alıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak çok uzak gelecekte buna benzer sistemler gerçekten kullanıma alınabilir. SpaceX gibi özel uzay firmaları insanoğlunu Ay ve Mars’a götürme konusunda kararlılar. Hatta Elon Musk ölmeden önce Mars üzerinde bir yaşam kurmayı istiyor ve bu konuda Starship gibi çok güçlü roketler geliştiriyor.

Japon araştırmacıların planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın