reklamı kapat

POPÜLER

Çinli dev Xiaomi Amerika pazarına açılıyor

Teknoloji dünyasının hızla büyüyen ismi Xiaomi gözünü Amerika’ya dikti. Kısa süre içinde anavatanı Çin’de adını duyurduktan sonra Hindistan pazarında da başarılı işler yapan Çinli şirket, Amerika pazarına girdiğini resmen duyurdu.

Dün akşam San Francisco’da düzenledikleri etkinlikte konuşan Xiaomi CEO’su Bin Lin, beklenenin aksine ilk etapta çok sevilen cep telefonu modellerini satmayacaklarını belirtti. “Biz yalnızca cep telefonu satan bir şirket değil, geniş çaplı bir teknoloji şirketiyiz.” açıklamasını yaptıktan sonra, Amerika’da neler yapacaklarına dair birkaç ayrıntı verdi. Bin Lin öncelikle mi.com‘u hayata geçirerek buradan aksesuar, kulaklık ve akıllı bileklik gibi ürünlerini satacaklarını açıkladı.

Xiaomi’nin ilk etapta Amerika’da cep telefonu sat(a)mayacak olmasının önemli bir sebebi var. Amerika’da lisans anlaşmalarına uymanın, burada cep telefonu ve tablet gibi cihazları onaylatmanın zorluğuna değinen Bin Lin, ilerleyen dönemlerde bu sorunun üstesinden geleceklerini belirtti. Dolayısıyla Apple ve Samsung için kara günler şimdilik biraz daha uzakta görünüyor.