reklamı kapat

POPÜLER

Çinli teknoloji devi kendi işlemcisini üretmeye hazırlanıyor

Mobil cihazlar için işlemci denildiğinde akla hemen Qualcomm ve MediaTek geliyor. Ancak bu iki üreticinin haricinde akıllı telefon üreticilerinin de kendi işlemcilerini geliştirdiğine şahit oluyor. Örneğin Samsung’un Exynos işlemcisi, Huawei’nin Kirin işlemcisi ve Apple’ın ise A serisi işlemcisi  bulunuyor. İşlemcilerin telefon üreticisi tarafından geliştirilmesi telefondan daha yüksek performans alınmasını sağlıyor. Şimdi Çin’in dev ismi de kendi işlemcisini geliştirmeye hazırlanıyor.

Daha önce ortaya çıkan iddialarda Xiaomi Mi 6’nın Qualcomm Snapdragon 835’i kullanan ilk telefonlardan biri olacağı dile getirilmişti. Ayrıca cihazın Snapdragon’lu farklı varyasyonlarının geleceği ifade edilmişti. Görünüşe bakılırsa bu cihazlar Xiaomi’nin son Snapdragon işlemcili telefonları olabilir.

Söylenenlere göre Pinecone isimli bu işlemci uzun bir süredir geliştirilme aşamasında ve artık kullanım için neredeyse hazır. Eğer kullanılmaya başlarsa Xiaomi, Çin’de kendi işlemcisini üreten ikinci firma konumuna gelecek. Bu da oldukça önemli bir başarı olarak görülüyor. Xiaomi’nin işlemcisinin Qualcomm ve MediaTek’in işlemcilerine göre ne gibi farklılıkları olacağı henüz bilinmiyor. Ayrıca kendi işlemcisini üretmenin Xiaomi’ye finansal açıdan sunacağı katkı da henüz belirsizliğini koruyor. Bu soru işaretlerinin çözülebilmesi için Xiaomi’nin Pinecone işlemcisiyle gelecek ilk telefonu beklememiz gerekiyor. Telefon alanında çok köklü bir firma olmasa da hızlıca yükselen ve hemen kendi işlemcisini üretmeye başlayan Xiaomi bu hamlenin karşılığını nasıl alacak hep birlikte göreceğiz.