reklamı kapat

POPÜLER

2017 Citroen C3 incelemesi [Otomatik]

MOTORDAN BEKLENTİLER VE SONUÇ

Citroen C3 ile geçirdiğimiz dört gün boyunca bizlere altı ileri değerli otomatik şanzımanla kombin edilmiş 1.6 litrelik benzinli motor eşlik etti. 115 beygir güç ve 150 Nm tork üreten bu motorla maksimum 188 km/s hıza erişebilen araç 0’dan 100’e olan hızlanmasını ise 11,3 saniyede tamamlayabiliyor. Resmi kaynaklardan paylaşılan ortalama tüketim değeri ise yüz kilometrede 6,8 litre. Evet, bunlar kağıt üzerindeki değerler. Peki C3’ün bu motor/şanzıman kombinasyonundan beklentimiz ne seviyede olmalı?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki Citroen C3 bu versiyonda 1.130 kilogramlık toplam ağırlığa sahip bir otomobil. Yani kesinlikle sınıfına göre hafif. Hal böyle olunca bu performans ve tüketime de yansıyor. 400 kilometrelik yolculuğun ardından motorun performans konusunda beklentileri rahatlıkla karşıladığını söyleyebiliriz. Vites geçişlerini de çok fazla hissetmediğimiz araçta geçiş oranlarının biraz üst devirlerde seyrediyor olması yer yer tüketime olumsuz etki yapabiliyor. C3’ün 1.6 litrelik versiyonu bize ortalamada 7,9 litrelik bir tüketim değeri sundu. Bu değer uzun soluklu bir yolculukla kesinlikle 6,5 litre gibi sınırları geçebilir. zaten performans konusunda da böylesine bir motorun sorun çıkartma ihtimalini ilk bindiğimizde de beklemiyorduk ve nitekim öyle de oldu.

Citroen C3 ile ilgili tüm parçaları bir araya getirdiğimizde en temel soru işaretinin fiyat ve donanım kısmında olduğunu görüyoruz. Açıkçası gerçek anlamda C3’e binmek istiyorsanız, ona bu karakteri katan parçaların hepsine sahip olmanız gerekiyor. Başlangıç seviyesindeki donanımlarda sunulan özelliklerin bununla alakası olmadığını gördüğümüz için kapı doğrudan en üst donanım ve opsiyonların araca eklenmesi gerektiğine çıkıyor. Yani C3’ü alacak kullanıcıların 1.6 litrelik motorun vergisinin yanı sıra duygularıyla hareket etmeyi göze olması şart. Yurt dışında başarılı satış rakamları yakalayan Citroen C3’ün ülkemizde karşılaşacağı problem birçok otomobilde olduğu gibi “vergi” olacak.