reklamı kapat

POPÜLER

Citroen C4 X

Citroen C4 X tanıtıldı; Fastback çizgileriyle gelen model zengin donanımlarıyla dikkat çekiyor

C4 ile C5 X arasında konumlanan Citroen C4 X, beraberinde getireceği donanımlarla güncel beklentileri kolaylıkla karşılama iddiasını taşıyor.

Citroen’in İstanbul’da düzenlediği özel bir etkinlikle birlikte tüm dünyaya duyurduğu C4 X, nihayet üzerindeki bilinmezlik bulutlarını dağıttı. Bizim de etkinlik kapsamında buluşma fırsatına eriştiğimiz otomobil, Fastback tasarım çizgileriyle aileye yepyeni bir karakter getiriyor. C4 ile C5 X arasında konulanan otomobili C-Elysee’e doğrudan bir alternatif olarak düşünmek mümkün. C-Elysee’ye göre hissedilir oranda kalite algısı artırılmış bir otomobil olarak nitelendirebileceğimiz Citroen C4 X, 510 litrelik bagaj hacmi ve katlanabilir koltuk yapısıyla geniş aileler için çok ciddi bir alternatif olma iddiasını taşıyor.

Citroen C4 X için öne çıkan ilk detaylar

4.600 milimetre uzunluk ve 2.670 milimetre aks mesafesi değeriyle, yerini aldığı C-Elysee’ye göre daha uzun bir model olarak asfalta çıkan C4 X ile Crossover hissiyatı da belirgin şekilde ön planda. Cross dinamikleri tasarımı kadar yerden yükseklik değeriyle de desteklenen modelin tasarımı da ailenin güncel modellerinden izler taşıyor. Motor tarafında ürün gamı fazlasıyla zengin. İçerisinde tam elektrikli seçeneğin de olacağı listelerde PureTech benzinli ve BlueHDI dizel motorları da göreceğiz. Benzinli tarafta 100 beygirlik güçle gelecek giriş seviyesi C4 X’te 6 kademeli manuel şanzıman kombin ediliyor. 130 beygirlik üst versiyonda ise 8 kademeli EAT8 şanzıman kullanıcıları bekliyor olacak. Tam elektrikli e-C4 X tarafında 136 beygirlik güç ve 360 kilometrelik menzil kullanıcıları bekliyor. Otomobilin 0,29 cd olarak açıklanan sürtünme katsayısı da menzili eniyileme konusunda önemli noktalar arasında. Üretimi İspanya’ya gerçekleştirilecek olan C4 X ürün gamını önümüzdeki sonbahar döneminden itibaren sokaklarda görmeye başlayacağız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

C4 X’in kokpitinde dışarıda artan ebatlara paralel olarak oldukça geniş bir yaşam alanı kullanıcıları bekliyor. Arka bölümde 198 milimetrelik diz mesafesiyle gelen otomobil, baş ve omuz mesafeleriyle de seviyeyi bir adım yukarıya taşıyor. Citroen’in konfor odaklı koltuklarına yer verdiği C4 X’in üst donanım paketlerinde Alcantara detaylara yer verilecek olması da artırılan malzeme kalitesi hakkında çok ciddi bir mesaj niteliği taşıyor. Kalite algısıyla birlikte konfor tarafında da C4 X’in son nesil silahlarla donatıldığını söylemek mümkün. Citroën’in “Progressive Hydraulic Cushions” süspansiyon sistemi bu otomobilde kullanılıyor. Sistemde, biri sıkıştırma diğeri geri basma için mekanik stoperler yerine, amortisör ve yay ile birlikte iki kademeli hidrolik stoperler kullanılıyor. Süspansiyon, uygulanan gerilime bağlı olarak iki aşamada çalışıyor. Hafif sıkıştırma ve geri basma durumlarında yay ve amortisör hidrolik stoperlerden yardım almadan dikey hareketleri birlikte kontrol ediyor. Yirmi adedi bulan sürüş destek asistanları, dijital sürücü ve multimedya ekranları, head-up display, açılır cam tavan gibi donanımlarıyla da güncel beklentileri karşılayacak olan C4 X’in bu yıl içerisinde Türkiye’de satışa sunulması hedefleniyor.