reklamı kapat

POPÜLER

Citroen DS elektrik

Citroen DS; bir efsane klasik daha elektrik dönüşümüyle tanıştı

İngiltere merkezli Electrogenic tarafından hayata geçirilen Citroen DS elektrik dönüşümü, son dönemlerin popülerleri arasına bir efsaneyi ekledi.

Markaların elektrik planlarında dahi gelecekte yer vermeye hazırlandığı klasik otomobil genleri, son dönemlerde orijinal dönüşüm projelerinin merkezinde. Geride bıraktığımız her gün farklı bir örneğiyle karşımıza çıkan projelerin bu seferki konuğu ise Citroen DS oldu. Gerek tasarımı gerekse süspansiyon sistemiyle otomobil tarihinin eşsiz isimlerinden birisi olan bu Fransız klasiği, İngiltere merkezli Electrogenic imzasıyla geleneksel motorunu arkasında bıraktı. DS bazında ilk profesyonel klasik dönüşümü olarak lanse edilen proje kapsamında 2.0 litrelik benzinli motorun yerini, 125 beygir güç ve 235 Nm tork üreten elektrik motoru alıyor.

Citroen DS projesi motorun ötesine geçen değişimler barındırıyor

Electrogenic ekibinin altyapıda motora destekleyici olarak kullandığı batarya tarafında 48,5 kWh kapasiteli bir ünite karşımıza çıkıyor. Yapılan testler sonucunda tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte otomobilin 225 kilometreye kadar menzil kat edebildiği bir teknik tablo elde edildiğini görüyoruz. Bu da dönüşüm kitinin günlük şehir içi kullanım için gayet yeterli ve işlevsel olduğu anlamına geliyor. Ekstra ücret karşılığında artırılabilen menzil değeri ise 320 kilometreye kadar çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

29 kW’a kadar şarj dolum desteği sunan altyapıyla birlikte bataryanın tam dolumu 2 saat civarında yakalanabiliyor. Tüm bu elektrik değişiminde şanzımanın manuel olarak korunması, DS’in klasik genlerine gerek iç tasarımda gerekse kullanımda keyifli bir tamamlayıcı niteliği taşıyor. Electrogenic ekibinin üzerinde çalıştığı bir diğer nokta ise DS’i otomobil tarihine geçiren süspansiyon sistemi. Hidropnömatik yapının kullanıldığı ilk örneklerden olan otomobilin bu bölümündeki yüksek sesli çalışma sistemi, elektronik pompa ile daha sessiz ve kullanışlı hale getirilmiş durumda.

İlgili video

E-Type Zero tanıtımı