reklamı kapat

POPÜLER

Citroen Türkiye

Citroen Türkiye, elektrikli C4 üzerinden şehirlerarası menzil örnekleri verdi

Citroen Türkiye, önümüzdeki dönemde Türkiye’de satışa sunacağı elektrikli C4 modeli üzerinden şehirlerarası menzil örnekleri verdi.

Birçok elektrikli otomobil modelinin halen menzilleri yeterince iyi seviyede değil. Özellikle alt seviye ya da herkese hitap eden normal versiyonlar ile uzun yol yapmak çoğu zaman bir plan gerektiriyor. Sürücülerin menzillerine göre plan yapması, şarj ağlarına bağlı olarak kendisine özel rotalar belirlemesi gerekiyor. Bu konuda bir paylaşım yapan Citroen Türkiye, bazı popüler rotalar için menzil örnekleri verdi. Burada baz alınan araç, eylül ayı gibi Türkiye’de satışa sunulacağı aktarılan elektrikli Citroen C4 versiyonu oldu. Yapılan paylaşıma göre kâğıt üzerinde 350 km kadar standart menzil getiren e-C4 ile beraber bir sürücü İstanbul’dan Bursa’ya olan 191 km’lik mesafeyi hiç şarj yapmadan 2 saat 11 dakikada geçebilecek.

İstanbul’dan İzmir’e getirmek isteyen bir sürücü, 483 km’lik yolu 30’şar dakikadan 3 farklı şarj molası ile beraber 6 saat 41 dakikada geçebilecek. Firmaya göre bu yol normalde hiç durulmazsa 5 saat 11 dakika sürüyor.

Ankara’dan İstanbul’a gitmek isteyen bir Citroen e-C4 sürücüsü, normalde 4 saat 56 dakika sürdüğü aktarılan 445 km’lik yolu, 30’şar dakikadan 3 farklı şarj molası ile 6 saat 26 dakikada tamamlayabilecek.

İzmir’den Bodrum’a gitmek isteyen bir Citroen e-C4 sürücüsü, normalde 3 saat 5 dakika sürdüğü aktarılan 242 km’lik yolu, 30 dakikalık 1 şarj molası ile 4 saat 35 dakikada tamamlayabilecek. İstanbul’dan Tekirdağ’a gitmek isteyen bir Citroen e-C4 sürücüsü ise 118 km’lik yolu şarj molası vermeden 1 saat 21 dakikada tamamlayabilecek.

Şarj molalarını 2 saatlik öneriler olarak değerlendiren firma, elbette burada ideal yol / hava koşullarını odak noktaya alıyor. Yani duruma göre bu değerler daha da düşük olabilir, kişiler daha uzun sürücüler ve tek bir mola ile süreci daha kesintisiz tamamlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde artık birçok elektrikli otomobil modeli 350 km üstündeki menzili çok rahat şekilde getiriyor. Ancak menzil endişesini tamamen ortadan kaldırmak adına daha fazla menzil değeri mutlaka gerekli durumda. Bunu sağlayacak ise daha verimli elektrikli otomobil modelleri ve katı hal pili gibi yeni nesil pil teknolojileri olacak.

Citroen Türkiye paylaşımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER