reklamı kapat

POPÜLER

Cloudflare’deki büyük açık nedeniyle milyonlarca kullanıcı verisi internet ortamına sızdı

İnternet sitelerinin güvenliği büyük önem taşıyor. Zira kişisel bilgilerimizi, fotoğraflarımızı, dosyalarımızı ve hatta şifrelerimizi internet sitelerinde ve bulut hizmetlerinde saklıyoruz. Yaşanan son olay, internette saklanan bilgilerimizle ilgili akıllarda soru işaretine neden olacağa benziyor.

Sitelere alan ve güvenlik hizmeti sağlayan dünyaca ünlü şirket Cloudflare’de yaşanan açık, binlerce sitenin bilgilerinin açığa çıkmasına neden oldu. Google’da güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Tavis Ormandy söz konusu açığı keşfederek Twitter’da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Cloudflare’de aylardır bir açık olduğunu ve halen düzeltilmediğini belirten Ormandy, bu açık nedeniyle sitelerin bazı önemli bilgileri yanlışlıkla internet ortamına sunduğunu ifade etti. Aralarında Uber, 1Password, FitBit ve OkCupid gibi çok önemli sitelerin de yer aldığı binlerce sitenin bilgilerinin sızdığı belirtiliyor. Ayrıca OkCupid isimli arkadaşlık sitesinde yapılan yazışmaların da yine internete düştüğü dile getiriliyor.

Cloudflare yaptığı açıklamayla konu üzerinde çalışmalar yaptıklarını ve Google gibi arama motorlarında kişisel bilgilerin görünmesinin engellendiğini belirtiyor. 1Password ise açıklamasında sızıntı nedeniyle kullanıcıların etkilenmediğini ve şifrelerin güvendde oluğunu ileri sürüyor. Açık nedeniyle bilgileri internete sızdığı düşünülen internet sitelerinin tamamına buradan göz atabilirsiniz. Eğer bu sitelerde üyeliğiniz varsa şifrenizi değiştirmeniz ve bu şifreyi kullandığınız yerlerde de şifre değişikliği yapmanız öneriliyor.