reklamı kapat

POPÜLER

yiğit can yılmaz

Apple bir kez daha 17 yaşındaki Türk öğrenciye teşekkür etti!

Apple, iOS’te açık bulan Türk gencine teşekkür etti. Daha önceki sürümde de açık bulan Türk öğrenciye teşekkür eden Apple, sorunu araştırmaya alıp problemi son güncellemeyle birlikte çözdü. Yiğit Can Yılmaz ismindeki 17 yaşındaki öğrenci konu hakkında LOG‘a açıklamada bulundu.

Advertisement

iOS 12.1.1 güncellemesinde SafariViewController ile ilgili bir açık keşfettiğini söyleyen Yılmaz, kullanıcıların genelde bunu günlük hayatta kullandıklarını ancak bu durumun farkında olmadıklarını dile getirdi. SafariViewController’ın bir bağlantıya tıklandığında açılan pencere olduğunu ifade eden Yılmaz, bu durumun kullanıcıyı sitenin güvenilir kaynakları ile ilgili bilgilendirmede bir eksiklik oluşmasına neden olduğunu belirtti. Sorunu keşfettikten sonra Apple’a ilettiğini söyleyen Yılmaz, Apple’ın sorunu kısa bir süre önce yayınlanan iOS 12.1.1 güncellemesiyle çözdüğünü açıkladı. Kahramanmaraş’ta yaşadığını dile getiren 12. sınıftaki Yiğit Can Yılmaz’ı LOG ekibi olarak biz de tebrik ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın onur listesine dahil olan genç öğrenci

Bu arada belirtmekte yarar var. Yiğit Can Yılmaz Apple’ın bazı uygulamalarında bulunan güvenlik açığını tespit eden ve firma tarafından “onur” ve “teşekkür” listelerine dahil edildiğini söyleyelim.

Yiğit Can Yılmaz kısa bir süre önce iTunes’ta da açık bulmuştu

Apple’ın “iTunes” isimli bir yazılımı olduğunu belirten Yiğit Can Yılmaz, şunları kaydetmişti:
“Bu yazılım cihazlara yükleme, güncelleme, müzik dinleme ve film izlenme imkanı sağlıyor. Yazılım içerisinde Apple ID oluşturma, lisans sözleşmesi gibi bölümlerdeki bağlantılarla ilgili bir güvenlik sorunu tespit ettim. iTunes yazılımını aynı internet ağı üzerinden kullanan kötü amaçlı biri, diğer kullanıcının yaptığı işlemleri görebiliyor ve müdahale edebiliyordu. Bu güvenlik sorununu e-mail yoluyla Apple’a ilettim. Firmanın güvenlik birimi tarafından verilen cevapta sorunun düzeltildiği ifade edilerek, Apple’ın web sorununu çözdüğüm için ‘kredilendirme listesi’ne ekleneceğim belirtildi.”

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni ürünlerinden MacBook Air