reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft LOG Tasarım

Microsoft, Outlook için önemli güvenlik değişiklikleri planlıyor

Dünyanın en büyük yazılım odaklı firmalarından olmayı sürdüren Microsoft, Outlook için önemli güvenlik değişiklikleri planlıyor.

Bugün resmi olarak duyurulduğu kadarıyla Microsoft, 16 Eylül’den itibaren kişisel Outlook hesapları için temel kimlik doğrulama desteğini sonlandırmayı planlıyor. Ayrıca 19 Ağustos’ta Outlook Web App’in light sürümü kaldırılıyor. 30 Haziran itibarıyla Outlook.com’da Gmail hesaplarının desteklenmeyeceği de verilen bilgiler arasında yer alıyor. Şirkete göre yeni Windows ve Mac için Outlook uygulamaları ise Gmail hesaplarını desteklemeye devam edecek. Microsoft’un kendi oturum açma sistemini kullanmayan üçüncü parti e-posta uygulamaları için desteğin de bu yılın sonunda sona ereceği verilen bilgiler arasında. Microsoft, yeni adımlardan etkilenecek Outlook kullanıcılarıyla haziran ayı sonuna kadar iletişime geçeceklerini aktarıyor. Şirket, e-posta atarak kullanıcıları yakında desteklenmeyecek bir e-posta uygulaması kullanmaları konusunda uyaracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, geçtiğimiz ay güvenliği en büyük öncelikleri haline getirdi. Şirket, son dönemde yaşanan aşağıda görebileceğiniz olaylar ve fazlası sonrasında sarsılan itibarını düzeltmek ve ABD Siber Güvenlik İnceleme Kurulu’nun söylediği, “Güvenlik kültürleri yetersiz” açıklaması sonrasında siber güvenliği en önemli öncelik haline getirdi. Bugün tüm çalışanları (200 bin kadar) kapsayan bir şirket için mesaj yayınlayan Microsoft CEO’su Satya Nadella, her adımda güvenliğin her şeyin üzerinde tutulması gerektiğini açıkça belirtti. Nadella bu konuda çok net olarak, “Güvenlik ile başka bir şey arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsanız cevabınız çok net: Güvenliği seçin. Bazı durumlarda güvenliğe yaptığımız diğer şeylerden çok daha fazla öncelik vereceğiz.” yazdı.

Microsoft güvenlik konusunda son dönemde sık sık kötü haberler ile gündeme geldi. Örneğin şirketin geçtiğimiz aylarda çalışanlarının şifrelerini, giriş anahtarlarını ve kimlik bilgileriniparolasız olarak” barındırdığı internete yani temelde herkese açık bir sunucuyu kapattığı ortaya çıktı. Microsoft’un Azure bulut hizmetinde barındırılan ve Bing arama motoruyla ilgili dahili bilgilerin de yer aldığı bu sunucu, yüksek ihtimalle yanlış yapılandırma nedeniyle herkese açık hale getirildi.

SOCRadar şirketinde çalışan güvenlik araştırmacısı Can Yoleri, Murat Özfidan ve Egemen Koçhisarlı tarafından bulunan bu durum, Microsoft gibi bir devden geldiği için oldukça şaşırtmış ve endişe yaratmış durumda. Can Yoleri bu güvenlik sorunu hakkında Techcrunch’a yaptığı açıklamada, hacker’ların Microsoft’un dahili verileri depoladığı diğer alanları bulmak ve onlara erişmek için bu açık verileri kullanabileceğini, bunun da daha önemli veri sızıntılarına neden olabileceğini ve kullanılan hizmetleri tehlikeye atabileceğini söyledi.

Microsoft haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu