reklamı kapat

POPÜLER

USB 4

Çok ciddi artışlar ve imkanlar sunan USB 4 standardı duyuruldu

USB Implementers Forum (USB-IF), kısa süre önce USB 4 standardını duyurdu. Yeni standart USB 3.1’e oranla ciddi artış getiriyor.

Bilgisayar dünyasının en popüler bağlantı portu USB, yeni nesle geçiyor yapıyor. Bu noktada tanıtılan USB 4 standardı, direkt olarak USB 3.2’nin üzerine geliyor. Yeni standart USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından açıklandığı kadarıyla sunduğu 40 Gbps transfer hızıyla USB 3.2’yi tam ikiye katlıyor. Bu gerçekten inanılmaz görünürken, bu sayede cihazlar arasındaki veri transfer süresi ciddi şekilde azalacak deniyor. 100 watt güç desteğiyle iki adet 4K ya da tek bir 5K ekranı çalıştırabilecek genişliği kullanıcılara sunan USB 4, sevindirici şekilde geriye dönük olarak da destek veriyor. Yani bu portta USB 3.2 ve USB 2.0 cihazlar aktif olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda yeni standardın harici ekran kartlarına destek verdiği de belirtiliyor. Bu sayede Thunderbolt 3’ün sunduğu bu güzel imkan herkese açılmış oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

USB 4 büyük imkanlar ile geliyor

Tüm detaylarının yılın ikinci yarısından sonra açıklanacağı belirtilen yeni USB standardı, yeni nesil cihazlara ancak yıl sonunda gelecek deniyor. Genel olarak heyecanlandıran standardın, donanım üreticileri tarafından ancak 2020 yılında tam olarak benimseneceği belirtiliyor. Yeni altyapının başta sadece üst düzey modellerde yer alacağı söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Katlanabilir akıllı telefon Samsung Galaxy Fold