reklamı kapat

POPÜLER

USB-C

USB-C için 240W güç ve 40Gbps veri özelinde logolar hazırlandı

USB-C biliyorsunuz yakında çok daha güçlü hale geliyor. İşte tam da bu önemli konuda 240W güç ve 40Gbps veri için özel logolar hazırlandı.

USB-C altyapısı şu an 100W gücünde şarj sunabiliyor. Biliyorsunuz bu yıl sonunda ya da 2022’nin hemen başında değişiyor. Çünkü USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından yayımlanan Release 2.1 ile güç 240W’a çıkıyor.

Yani gelecekte tek bir kablo üzerinden 240W’a kadar şarj yapılabilecek. Bu sayede örneğin birçok güçlü dizüstü sadece USB-C üzerinden doldurulabilecek. Burada çok güçlü oyun dizüstüleri dahi bu port üzerinden görev yapabilir hale gelecek.

Bu hız için yeni USB-C kabloları gerekecek. Yeni kabloların 5A ve 50V desteği olacak ve bunlar da yıl sonunda ya da 2022’nin hemen başında piyasada olacak. İşte tam da bu kablolar için USB Implementers Forum bir adım attı ve aşağıdaki yeni logoları hazırladı.

Bu logolar, kabloların sunacağı hızı / gücü açık olarak gözler önüne serecek. Böylelikle kişiler aldıkları ürünün en önemli teknik değerlerini direkt olarak kutusu üzerinden görebilecek. Burada 240W şarj cihazları için de bir logo hazırlanmış durumda.

Bu logoları taşıyan ürünler bahsedilen hızı / gücü sunmak zorunda olacak ve bu da herkes için süreci çok daha kolay hale getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa Komisyonu kısa süre önce USB-C özelinde önemli bir adım attı

Avrupa Komisyonu, Avrupa özelinde elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getiriyor. Burada hedef hemen her cihazı USB-C kullanır hale getirmek.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliğinde gündeme gelen yeni mevzuat, özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor.

Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak. Ancak bu hemen olmayacak. Sürecin öncelikle yasalaşması gerekecek. Eğer USB-C konusunda bir yasa çıkarsa, yeni döneme uymak adına firmaların tam 24 ayı olacak.

Bu bilgi aslında kısa süre önce de gündeme gelmişti. Kaynaklara göre yeni dönem ancak 2024 yılının ortasında yasal zorunluluk halini alacak. Buradan işaretle de Apple’ın USB-C portuna geçmek için olası adıyla iPhone 16’ya kadar zamanı olacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın