reklamı kapat

POPÜLER

USB-C

USB-C ve gelecek için güzel gelişme; güç 240W’a çıkıyor

USB-C, son yılların en beğenilen donanımsal altyapılar arasında yer alıyor. Bu her cihazda görmek istediğimiz port için güç artıyor.

USB-C altyapısı şu an 100W gücünde şarj sunabiliyor. Ancak bu yıl sonunda ya da 2022’de değişiyor. Çünkü USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından yayımlanan Release 2.1 ile gücün 240W’a çıkacağı açıklandı.

Yani gelecekte tek bir kablo üzerinden 240W’a kadar şarj yapılabilecek. Bu sayede örneğin birçok güçlü dizüstü sadece USB-C üzerinden doldurulabilecek. Burada çok güçlü oyun dizüstüleri dahi bu port üzerinden görev yapabilir hale gelecek.

Bu durum elbette çok güzel görünüyor. Ancak doğal olarak süreçte 240W’ı destekleyecek şarj cihazları gerekiyor. Bunun da sorun olması beklenmiyor. Özellikle GaN altyapısı sayesinde ufak boyutlarda çok güçlü şarj cihazları çıkıyor.

Bilmeyenler için GaN yani Gallium Nitride, birim alanda alınan gücü ciddi düzeyde artırıyor. Bu silikon temelli olanlardan daha az parçaya ihtiyaç duyan altyapı, ufak boyutlarda ancak yüksek çıkış verebilen şarj cihazlarını hayatımıza sokuyor.

GaN ve benzeri teknolojiler sayede 240W güç destekli taşınabilir şarj cihazları gelecekte standart hale gelebilir. Bu sayede oyun dizüstülerindeki “tuğla” olarak geçen devasa şarj cihazları da tarih olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

240W için yeni USB-C kablolar da gerekecek

Yeni kabloların 5A ve 50V desteğinin olması gerekecek ve yüksek ihtimalle bunlar da yıl sonunda piyasada olacak. Yeni altyapı sayesinde bazı elektrikli bisikletlerin dahi USB-C’den şarj edilebileceği aktarılıyor.

USB-C’ye artık her cihazın eksiksiz olarak geçmesi gerekiyor. Ancak biliyorsunuz buna halen direnen isimler bulunuyor.

Örneğin iPhone’larda halen Lightning portu kullanılıyor. Ancak Apple USB-C’ye geçmek yerine direkt olarak şarj portunu kaldırmak istiyor. Bunun ise 2022’de ya da 2023’te olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın