reklamı kapat

POPÜLER

Çok yönlü tekerleklerle otomobilinizi her yöne yanlayın [Video]

“Çok yönlü” veya “tüm yönlü” olarak tanımlayabileceğimiz her yöne hareket edebilen “omnidirectional” tekerlekler eski bir teknoloji olmasına rağmen günümüzde neredeyse hiçbir firma tarafından tercih edilmiyor. Özellikle park etme ve dar yerlerde hareket etme konusunda pratiklik sağlayan teknoloji, William Liddiard isimli mekanik ustasının geliştirdiği prototiple yeniden gündeme geldi.

Liddiard’ın geliştirdiği yeni prototip, tüm otomobili bu sistem üzerine kurmak yerine, sistemi herhangi bir otomobile sonradan eklenebilmesiyle çok daha büyük kolaylık sağlıyor. Öne ve arkaya olduğu gibi paralel hareket etmesiyle “her yöne” kelimesinin hakkını tamamen veren tekerlekler, bunun dışında normal tekerleklerin yaptığı her şeyi yapıyor. Liddiard ayrıca lastiklerin tüm hava koşullarına uygun olduğunu belirtiyor.

Tekerleklerin en büyük dezavantajı ise şimdilik bir bisikleti bile geçecek hızlara ulaşaması. Liddiard gelecekte tüm bu sorunları aşıp patentini aldığı sistemi Goodyear gibi dev firmalara satmayı düşünüyor.

VİDEO

YORUMLAR