reklamı kapat

POPÜLER

Google, Geleceğe Dönüş’teki uçan kaykayı “neredeyse” üretiyordu

Geleceğe Dönüş filmlerini heyecanla izleyen ve etkisinden kurtulamayan bir nesil olarak, bizim için filmdeki iki unsurun gerçek hayatta karşımıza çıkabilme fikri daima heyecan konusudur. Bunlardan ilki Marty Mcfly’ın otomatik bağcıklı ayakkabısı iken ikincisi de yine Mcfly’ın kullandığı uçan kaykay, nam-ı diğer hoverboard. Otomatik bağcıklı ayakkabıyı daha önce haberimizde de yer verdiğimiz üzere Nike hayata geçirmeye hazırlanıyor.

PEKİ YA UÇAN KAYKAY?
Geçtiğimiz haftalarda sahte olduğunu bildiğimiz halde bir firmanın uçan kaykayı ürettiği haberini heyecanla okumuş ve sizinle paylaşmıştık. Ancak çok daha ciddi bir çalışmanın Google‘ın deneysel projeleri hayata geçirmesiyle ünlü araştırma – geliştirme laboratuvarı Google X tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Google X araştırmacılarından Rich DeVaul, Fast Company’e verdiği röportajda neden uçan kaykay tasarlamaya çalıştıkları sorusuna “Çünkü benim de bir uçak kaykayım olsun istedim” şeklinde cevap vererek hislerimize tercüman oldu.


GOOGLE X UÇAN KAYKAY PROJESİNİ NEDEN RAFA KALDIRDI?
Çin ve Japonya’daki süper hızlı trenlerde de kullanılan manyetik havalandırma teknolojisi aslında yeni olmamakla birlikte teorik olarak bu teknolojinin hoverboard’da kullanılabilmesi için birden fazla yönde hareket kabiliyetinin bulunması gerekiyor. Mevcut teknoloji, bu sistemin sadece tek yönlü olarak hareket etmesine izin verirken uçan bir kaykayın her yöne hareket edebilmesi gerekiyor. Sonuç olarak Google X ekibinin ufak boyutlu bir uçan kaykay tasarlamak için gerçekleştirdiği hesaplamalara göre, mevcut teknolojilerle bir uçan kaykay üretmek mümkün olabilir, ancak bu kaykayın planlanan üretim maliyeti bir hayli yüksek olacağı gibi, öngörülmeyen maliyetlerle birlikte fiyat çok uçuk seviyelere çıkabilir. Dolayısıyla proje ne yazık ki rafa kaldırılmış.

Bizim de hayallerimizi bir süre rafa kaldırmamıza yol açan bu gelişme sonucunda en azından dünyanın en iyi ar-ge laboratuvarlarından birinde, dünyanın en tecrübeli ekiplerinden birinin bu işe kafa yormuş olması bir nebze de olsa rahatlamamızı sağlıyor. Uçan kaykay teknolojisini sadece bir eğlence aracı olarak değerlendirmemek gerekiyor. Böyle bir teknoloji birden fazla sektörde iş yapış şekillerinde de köklü değişimlere yol açabilir. İşletmeler mallarını uçan paletlere yükleyerek taşıma ve depolama kolaylığı sağlayabilir, pizzalar eve kaykaylı kuryelerle getirilebilir, lojistik sektörü tamamen devrim yaşayabilir; bir düşünsenize…