reklamı kapat

POPÜLER

Uçan kaykay nihayet gerçek oldu [Video]

Janjanlı plastik kravatlardan 3 boyutlu sinemaya kadar geleceğe ilişkin kimi komik kimi heyecan verici öngörülerde bulunan Back to the Future filmindeki icatlar arasından en çok uçan kaykayın gerçek olmasını istedik. Marty McFly’ın seyahat ettiği 21 Ekim 2015 tarihine tam da bir yıl kalmışken müjdeli haber sonunda geldi, uçan kaykaylarımız seneye hazır!

Kickstarter kampanyasıyla görücüye çıkan kaykay Hendo Hoverboard adını taşıyor. Kaliforniyalı bir çiftin geliştirdiği Hendo’nun önümüzdeki yıl önce geliştiricilere, sonra nihai tüketicilere sunulması bekleniyor. Ancak kaykayı elinize alıp istediğiniz yere uçacağınızı düşünmeyin, zira Hendo şimdilik sadece demir içermeyen metal yüzeylerde çalışıyor.

hendo3
Hendo’nun pek çok yüzey üzerinde rahatça uçabilen bir araç haline getirilmesi için birkaç yıla daha ihtiyaç olduğu düşünülüyor. Ancak geliştiricilerin açıklamasına göre Hendo’da kullanılan manyetik teknolojinin farklı nesnelere uygulanmasıyla kaykaylar dışında pek çok eşyanın uçar hale getirilmesi de söz konusu olabilir.

Kaykayın çeşitli sorunları olsa da bir avuç şanslı kişi Hendo’yu deneme fırsatına kavuşmuş bile. Bu şansı kişilerden biri olan GigaOM yazarı Signe Brewster, yaşadığı deneyimi “dev bir hokey diski üzerinde durmaya” benzetiyor.

Kickstarter kampanyası 15 Aralık tarihine kadar 250 bin doları toplayabilirse, ilk kaykaylar 21 Ekim 2015’te piyasada olacak.

hendo2

VİDEO