reklamı kapat

POPÜLER

hoverboard

Oculus Rift’le uçan kaykayımıza sonunda kavuşuyor muyuz? [Video]

Geleceğe Dönüş‘teki uçan kaykay filmi izleyen herkesin hayalini süsleyen bir icat desek çok da abartmış olmayız herhalde. Geçen ay paylaştığımız bir haber uçan kaykayın bir an için gerçek olduğunu sanmamıza neden olmuş, bizi boş yere de olsa epey heyecanlandırmıştı. Bugün gelen bir başka haberdeyse, Google’ın çılgın icat laboratuvarında uçan kaykay üzerinde çalışıldığını, ancak projenin hayata geçirilmesinden vazgeçildiğini paylaştık. Yine bugün gelen güzel bir habere göreyse, hayal gücünün sınırlarını zorlayan Oculus Rift teknolojisi sayesinde uçan kaykay hayalimiz kısmen de olsa gerçekleşecek gibi görünüyor.

Advertisement

Geliştirici Kieran Lord, Oculus Rift ve Wii denge tahtasını kullanarak şu an için mümkün olan en “gerçekçi” uçan kaykay deneyimini yarattı. Uçan kaykayı snowboard tahtasının havada giden versiyonu gibi hayal ettiğini belirten Lord, aşağıdaki videoda kaykayı sanal dünyada sürerken görülüyor.

Uygulama başladıktan sonra Geleceğe Dönüş soundtrack’i de oyuncuya eşlik ederek deneyimi daha da sürükleyici hale getiriyor. Film müziklerinin kullanılmasının telif haklarını ihlal ettiğini belirtenler olsa da, Lord filmin dağıtıcısı Universal‘ın durumu kafaya takmayacağını umuyor.

Uçan kaykayın filmde belirtilen tarihte vücut bulmuş olup olmayacağını merak edenlere Marty McFly‘ın gelecekte 21 Ekim 2015‘i ziyaret ettiğini hatırlatalım. Gerçek uçan kaykayı henüz raflarda göremesek de sanal kaykay şimdilik işimizi görebilir (tabii bulup da kullanabilirsek).

VİDEO