reklamı kapat

POPÜLER

Türk tasarımcıdan ödüllü 3D baskı ürünü kırık alçısı

3D yazıcı teknolojisini yakalamak konusunda ülkece geride kaldığımız yönünde görüşler ağır bassa da bireysel anlamda gerçekleştirilen çabalar dünya çapında ses getirmeyi başarıyor. Deniz Karaşahin, ödüllü bir endüstriyel tasarımcı olarak katıldığı 2014 Golden A’Design Award tasarım yarışmasında 3D baskı formları ve ürün tasarımları kategorisini kazanmayı başardı.

Deniz Karaşahin, kırık tedavilerine özel 3D baskı teknolojisiyle kişiye özel olarak hazırlanan alçı tasarladı. Karaşahin’in tasarımının ikinci ayağında ise ses teknolojisi devreye giriyor. Düşük yoğunluklu ultrason teknolojisi (LIPUS), günde 20 dakika uygulanması halinde kemik iyileşme süresini yüzde 40’a varan oranda kısaltmayı başarıyor. Bilimsel olarak da kanıtlanan bu faydayı sağlayabilmesi için ultrasonun, kırık kemiğin bulunduğu bölgeye doğrudan uygulanması gerekiyor. Aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere Karaşahin’in tasarımı, bu bölgesel tedavi yöntemini destekliyor.


Her ne kadar şu anki alçı teknolojisi ile üretilen ürünlerde bu mümkün olmasa da 3D baskı teknolojisiyle gelecekte uygulanabilirliği oldukça yüksek. Tasarım henüz konsept olduğu için kısa zaman içinde hastanelerde görmeyi beklediğimiz bir yenilik değil. Dolayısıyla bir süre daha bir yerimizi kırmamaya, kırsak da geleneksel yöntemlerle iyileşmeye devam edeceğiz. Zaten kırık olsa yerimizde duramazdık değil mi?