reklamı kapat

POPÜLER

Creative Vado HD

 - Güncelleme: 15 Ocak 2010 13:51

USB çıkışını da kendi üzerinde barındıran cihazdan bilgisayarınıza sorunsuz bir şekilde görüntü aktarabiliyorsunuz. 8 GB’lık dahili belleği sayesinde 2 saate kadar aralıksız HD ready kalitesinde video kaydı yapabildiğiniz Creative Vado HD, kompakt kullanımıyla ön plana çıkıyor. Üzerinde açma-kapama düğmesini saymazsak her birinin tek fonksiyonu olan yedi adet tuş bulunuyor (ses açıp kapatma, play-pause, ileri-geri sarma ve kayıt). Çok basit ayarları yapmanın dışında karışık bir menüsü veya özelleştirebileceğiniz (beyaz ayarı, gece çekimi vs.) ayarı bulunmayan Creative Vado için tam anlamıyla ‘bas-çek’ yakıştırması yapmak yanlış olmaz. Flip HD gibi benzerlerine nazaran daha küçük boyutlarda olan Vado HD, 100 x 55 x 16 mm’lik boyutlarıyla hemen hemen cep telefonlarınızla aynı boyutlarda. Böylece çantanıza ve hatta cebinizde kolayca taşıyabileceğiniz bir kamera. Günlük hayatın temposu içerisinde yakaladığınız enteresan anları kaçırmamak için fazladan bir yük yaratmadan yanınızda bulundurabilirsiniz.

KOLAY İNTERNET PAYLAŞIMI
Kamerayı PC’nize USB yoluyla ilk bağladığınızda cihazın kendi belleğinde olan Vado Central adlı bir yazılımı kurma seçeneği çıkıyor. Vado Central basit düzeyde kurgu yapabilmenize olanak tanımanın yanında internet üzerinden videonuzu çok kolay bir şekilde paylaşabilmenizi sağlıyor. Videonuzu son haline getirdikten sonra internete yükleyebilmek için tek yapmanız gereken yazılımın kısayol tuşlarına tıklamak. YouTube, Box veya Photo Bucket sitelerine sadece kısayollarını kullanarak videolarınızı sanal aleme aktarabiliyorsunuz. İnternet tarayıcınızı aradan çıkaran bu sistem online üzerinden video veya fotoğraf paylaşım işlemini oldukça hızlandırıyor. Mac kullanıcılarının ise bu işlemi maalesef alıştığımız yollardan yapması gerekiyor. Videoyu Mac bilgisayarına kopyalayıp iMovie veya benzeri bir program yardımıyla kurguladıktan sonra mevcut tarayıcı yardımıyla internete koymak zaten Mac kullanıcılarının diğer kameralarla da yaptığı standart bir işlem. Ancak bu durumda bile Vado HD basit çekim özellikleriyle pratik bir çözüm sunuyor. İnternet üzerinden videolarınızı yükleyebilmenin yanı sıra HDMI çıkışı sayesinde HD televizyonunuzda çektiğiniz videoları izleyebiliyorsunuz. Pratik kullanımı ve internet paylaşımında getirdiği kolaylıklar sayesinde Creative Vado HD için ‘çantada bulunsun’ demek yanlış olmaz.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Basit kullanımı, kolay internet paylaşımı ve küçük boyutları, 2 saat aralıksız HD ready kalitesinde kayıt.

EKSİLER
Neredeyse her ayarın otomatik olması, internette paylaşım özelliğinin Mac kullanıcılarını kapsamaması.

SONUÇ
İnternetin hızlı doğasıyla uyumlu bir kamera. Kompakt yapısı özellikle blog kullanıcıları ve internet gazetecilerinin ilgisini çekecektir. Ayrıca günlük hayatta karşınıza çıkan ayrıntıları kaçırmamak için her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 720p HD ready, HD, VGA

Video Formatı
• H.264 AVI 30 fps

Zoom
• 2x dijital

Hafıza
• Dahili 8 GB bellek (2 saat 720p kayıt)

Ekran
• 2 inç

Bağlantılar
• HDMI, A/V out ve USB 2.0
• Media Center yazılımı
• Vado Central

Boyutlar
• 100 x 55 x 16 mm

Ağırlık
• 84 gram

İLGİLİ HABERLER