reklamı kapat

POPÜLER

Creative ZiiSound D5

Creative, bu ay müthiş bir ürünle adeta kulaklarımızın pasını sildi. Pure Wireless Entertainment ailesi içinde bulunan ZiiSound D5 Wireless Bluetooth hoparlörü ile kablosuz müzik keyfini mükemmel bir kullanım kolaylığı ve yüksek ses kalitesi ile birleştirmeyi başaran Creative, aynı zamanda ortaya koyduğu tasarımıyla da, evinde iPhone veya iPod’undan ‘kablosuz’ müzik dinlemek için yeni bir cihaz arayışında olan kullanıcıların beğenisini kazanacak. ‘Kablosuz’ diyoruz, zira ZiiSound D5, beraberinde getirdiği BT-D5 Bluetooth Transmitter’ı sayesinde ‘gerçekten’ özgür bir deneyim yaşatıyor.

ÖZGÜR MÜZİK KEYFİ
Evet, her şeyden önce ZiiSound D5’in merak edilen kablosuz deneyiminden bahsedelim. Öncelikle bugüne kadar gördüğünüz dock istasyonlarını unutun. Zira ZiiSound D5’in üzerinde yer alan dock bağlantısı bütünleşik değil, tamamen portatif. Az önce de bahsettiğimiz BT-D5 Bluetooth Transmitter olarak isimlendirilen harici bir aygıtla iPhone veya iPod’a özgürlük kazandırmayı başaran Creative, ZiiSound D5’le birlikte sunduğu bu aygıt için elbette üzerinde bir yuva da bulunduruyor. Bu sayede ister BT-D5 Bluetooth Transmitter’ı iPhone veya iPod’unuzun altına yerleştirerek ZiiSound D5’in 10 metrelik menzilinde istediğiniz her yerden müzik çalabiliyor, ister iPhone veya iPod’unuzu yine BT-D5 Bluetooth Transmitter ile birleştirdikten sonra ZiiSound D5’in üzerindeki yuvaya bırakarak, müzik dinlerken aynı anda cihazınızın şarj olmasını sağlayabiliyorsunuz. Bir sonraki paragrafa geçmeden önce bu durumu küçük bir örnekle açıklayalım: Örneğin siz koltuğunuza oturmuş iPhone’unuzdan parça seçerken, ZiiSound D5 masanızın üzerinde seçtiğiniz parçayı çalabiliyor. Sahip olduğu Bluetooth desteği üzerinden 10 metreye kadar veri alışverişi sağlayan ZiiSound D5, elbette Aux In bağlantısıyla diğer ses kaynaklarıyla da kullanılabiliyor.

ÖDÜLLÜ TASARIM
Sahip olduğu şık tasarımıyla 2010 yılı Reddot Design ödülünü kazanan ZiiSound D5, siyah renkli tasarımıyla göz dolduruyor. Yekpare bir gövdeden oluşan ZiiSound D5’in üzerinde herhangi bir tuş takımı görünmüyor. Cihaz, üzerinde yalnızca ses seviyesini belirlemek için ‘gizemli’ bir dokunmatik alan bulunduruyor. Bu alanı kullanarak ses seviyesini belirlemek oldukça eğlenceli, ancak bu işlemi dilerseniz iPhone veya iPod’unuzdan da yapabiliyorsunuz. Kutusundan çıkarttıktan sonra neredeyse saniyeler içinde kullanıma hazır hale gelebilen ZiiSound D5’e ayırdığımız alanın sonuna gelirken, değinmek istediğimiz bir diğer nokta ise iPhone müzik seansı sırasında telefonunuza bir çağrı gelmesi olacak. Daha önce örneğini gördüğümüz pek çok modelde frekansların karışması sonucu cızırtı oluşurken, bazıları ise müzik yayınını otomatik olarak kesiyordu. ZiiSound D5 de, müzik yayınını kesenlerden… Ayrıca, cihaz çağrı melodisini hoparlörlerine aktararak uzaktaysanız sizi uyarabiliyor da.

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Ses kalitesi, yenilikçi bakış açısı, üstün tasarımı, kullanım kolaylığı.

EKSİLER
BT-D5 Bluetooth Transmitter’la kullanım sırasında iPhone/iPod’un şarjını hızlı tüketiyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Bluetooth Versiyonu
• Bluetooth 2.0 + EDR
(Enhanced Data Rate)

Uyumluluk
• iPhone, iPad
• Müzik çalar

Bluetooth Profilleri
• A2DP
(Wireless Stereo Bluetooth)
• AVRCP
(Bluetooth Remote Control)

Frekans
• 2.4 GHz

Kullanım Mesafesi
• 10 metre

Boyutlar
• 425 x 110 x 90 mm

Ağırlık
• 3.8 kilogram