reklamı kapat

POPÜLER

iOS 4.3, birçok yeni özelliği beraberinde getiriyor

Apple‘ın düzenli olarak yayınladığı iOS güncellemelerinden bir yenisi daha beta olarak indirilmeye açıldı. iOS 4.3 beta, iPhone 3G ile iPod touch 2. nesil ve öncesine yüklenemiyor ne yazık ki. Tam sürüm yayınlandığında bu durum değişir mi bilinmez ama bu şekilde kalırsa yeni güncellemeyi büyük bir kesmin kullanamayacağı aşikar.

KİŞİSEL ERİŞİM NOKTASI
iOS 4.3 merakla beklenen birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Bunların başında da Personal Hotspot geliyor. Personal Hotspot, yani Kişisel Erişim Noktası, iPhone’unuzda kullandığınız internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşmanıza imkan veren bir özellik. Bu özellik, USB kablosu ve Bluetooth ile zaten kullanılabiliyordu ancak artık bunu Wi-Fi üzerinden yapmak mümkün hale geliyor. iOS 4.3. yüklü cihazınız bir modem vazifesi görüyor. iOS 4.3 yüklü cihazdaki Kişisel Erişim Noktası’na bağlanabilecek maksimum cihaz sayısı ise beş.

AIRPLAY
iOS 4.3 ile gelen bir diğer yenilik ise AirPlay fonksiyonunun yalnızca entegre olarak gelen uygulamalarla değil, üçüncü parti uygulamalarla da çalışabilmesi. Bu sayede kullanıcılar cihazlarındaki video ve web sitesi içeriklerini Apple TV’lerine de aktarabilecek. Güncellemenin bir başka yeniliği ise tam ekran iAd görüntülemeye imkan vermesi. Bu da reklamcılar için önemli ve beklenen bir özellikti. iOS 4.3 ile SMS uyarı bildiriminin tekrarlanma sıklığını da ayarlamak mümkün hale geliyor. Bildirim sayısı 10’a kadar çıkarılabiliyor.

iPAD’E ÖZEL YENİLİKLER
iOS 4.3’ün iPad’lere özel bir diğer farkı ise cihazın sol yanında bulunan hareketli butonunun işlevinin seçilebilir hale gelmesi. iPad ilk çıktığında bu tuş ekran döndürme kilidi olarak kullanılıyordu. Ancak 4.2 güncellemesiyle tuşun işlevi ses kapama olarak değiştirildi. Bundan memnun olmayan kullanıcıların çokluğundan olsa gerek Apple, iOS 4.3’te ufak bir jest yapmış ve kullanıcıların bu tuşa iki fonksiyondan istediğini atayabilmesine izin vermiş. Güncelleme, iPad’e birçok yeni çoklu dokunuş fonksiyonu da getiriyor. Bunlar arasında beş parmakla yapılan çimdik hareketiyle anasayfaya dönme, parmağı sağa kaydırma ile uygulamalar arasında geçiş yapma gibi fonksiyonlar bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER