reklamı kapat

POPÜLER

Crossover ardından performans karakteri işe dahil oldu; karşınızda Lada Vesta Sport

Moskova Otomobil Fuarı’nda gösterimi yapılan Lada Vesta Sport, markasının yarış genlerini sokaklar için daha sade bir yansımayla üzerinde taşıyor.

4×4 Vision Concept projesiyle bizlere geleceğin Niva’sını sergileyen Lada, ülkesinde gerçekleştirilen Moskova Otomobil Fuarı‘nın popüler isimlerinden olmayı başardı. Gerek katılımcıların gerekse okuyucuların gösterdiği bu ilginin bir diğer temel sebebine ise Vesta Sport adıyla sesleneceğiz. Geçtiğimiz nisan ayında yeren yüksek versiyonu olan Cross‘la karşımıza çıkan popüler sedan otomobilini bu kez performans odaklı bir karakter üzerinden geliştiren Lada, burada pek fazla kişi tarafından bilinmeyen yarış deneyiminden faydalanıyor. Dünya Binek Otomobil Şampiyonası’nda Vesta’nın özel bir versiyonuyla yarışan Rus üretici, o model üzerindeki agresif parçaları biraz daha ehlileştirerek sokaklara sunmayı tercih ediyor. Lakin işin performans noktasında çok fazla bir beklentiye girmemekte fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Sport” ile gelenler

Standart versiyona oranla hiç de fena sayılmayacak karakteristik değişimler barındıran Vesta Sport’da dikkatimizi ilk çeken tamponlar oldu. “X” tasarım dili üzerine şekillenen ön ızgarayla gayet uyumlu bir yapı barındıran bu kırmızı dokunuşlu yapı, marşpiyeller, özel tasarım 17 inç jant seti ve yine genel yapıda tamamlayıcı rol üstlenen arka tamponla bir araya getiriliyor. Krom egzoz, entegre “spoiler ve diğer kaplamalı aynalar da bu yapının öne çıkan parçaları arasında. Kokpit bölümünde de bizlere sportifliği hissetmek konusunda tereddüt etmeyen Lada; suni deri sport koltuklar, alüminyum pedal seti, karbon fiber kaplamalı parçalara bu görevi veriyor.

Tasarım ve donanım kısmında bizleri oldukça umutlandıran Lada Vesta Sport’un teknik değerleri ise ailenin diğer üyeleriyle benzerlik göstermekte. Bu da versiyonun aslında bir donanımsal paketten ibaret olduğunu gösteriyor bizlere. Baktığımızda 1,8 litre hacimli dört silindirli benzinli motorun 145 PS güç ve 182 Nm tork ürettiğini görüyoruz. 5 ileri değerli manuel şanzımanın kombinasyonda yer almasıyla aracın 0’dan 100’e hızlanması 9,6 saniye sürüyor. Maksimum hız kısmında ise saatte 193 kilometrelik değer teknik tabloda kendisine yer bulmakta. Fuarın ardından satış süreciyle ilgili detayların da paylaşılacağı Vesta Sport ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.