reklamı kapat

POPÜLER

Dalışçılara özel su altında su içmeyi sağlayan şişe

Kulağa her ne kadar garip gelse de içilebilir suya ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz; özellikle de dalışla ilgileniyorsanız.

Aletli dalış (scuba diving) yapan kullanıcılar için tasarlanmış özel şişe, su altında kullanıcıların içilebilir su tüketmesini sağlıyor. K-Design Award ödüllü tasarım, Koreli öğrencilere ait. Dong Wha Park, Yoonji Lee ve Jisu Yun’un imzasını taşıyan tasarım, aletli dalış yapan kullanıcıların 30 ila 90 dakika boyunca su altında kaldıklarına ve bu sporun kullanıcıyı oldukça susatabileceğine dikkat çekiyor. Denizdeki yüksek tuz miktarı deniz suyu tüketimini imkansız hale getirirken, aynı zamanda osmotik basınç yüzünden dehidrasyona sebep oluyor. Bunu önlemek amacıyla tasarlanan Scubar, dalışçıların yeterli miktarda temiz suyu almasını sağlıyor.

Şişenin çalışma prensipleri ise oldukça akılcı. Scubar‘ın üstünde yer alan tuşa basıldığında şişenin ağız kısmından jelatin kapsül içine hapsedilmiş temiz su kullanıcıya iletiliyor. Kullanıcının ağzında eriyen kapsül suyu serbest bırakıyor. Dalış sırasında denizin içinde rahatlıkla görünebilmesi için beyaz renkte üretilen Sucubar, aynı zamanda kalın deniz eldivenleri ve maskesiyle de rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Tasarım ödüllü ürünün seri üretiminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği bilinmiyor.