reklamı kapat

POPÜLER

Darfon’un manyetik klavyesi Ultrabook’ların inceliğine incelik katacak

Taipei’de düzenlenen Computex fuarını pek çok firma orta segmente yönelik cihazlarını tanıtarak geçirirken, Tayvanlı klavye üreticisi Darfon özellikle dizüstü bilgisayarların tasarımını etkileyecek bir klavyeyle karşımıza çıktı. Klasik klavyelerdeki tuş mekanizmasını manyetik hale getiren Maglev adlı klavye sayesinde dizüstü bilgisayarlarımız daha da incelecek.

Maglev’in çalışma prensibi aslında gayet basit. Şu an kullandığımız klavyelerin tuşları, tuşların arkasındaki çıkıntı sayesinde klavyeye oturuyor, yaylı mekanizma da basılan tuşların yukarı geri itilmesini sağlıyor. Maglev bu mekanizmayı kaldırıp mıknatıslı bir mekanizma getirmiş; yani bastığınız tuşlar manyetik itme kuvvetiyle yukarı çıkıyor. Üstelik klavye tuşlarının manyetik direncini elektronik olarak ayarlayıp istediğiniz yumuşaklıkta basma deneyimi elde edebiliyorsunuz.

Bu teknoloji sayesinde dizüstü bilgisayarlar, daha doğrusu Ultrabook’ları daha da inceltmek mümkün olacak. Bu noktada bir parantez açıp Intel‘in Computex’te 7,2 mm inceliğinde olan ve fansız çalışan Core M işlemciyi tanıttığını belirtelim. Core M ve Maglev’i birleştiren yeni Ultrabook’ların ne kadar inceleceğini siz düşünün.

Normal klavyelerin 10 milyon vuruşluk dayanma vaadine karşılık 15 milyon vuruşa kadar çalışma sözü veren Maglev klavyenin bu yılın ikinci yarısı itibarıyla dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Darfon’un manyetik klavyesi Ultrabook’ların inceliğine incelik katacak” için bir cevap

  1. alijamal dedi ki:

    Şarj harcamaz mı elektron mıknatısından söz ediyor