reklamı kapat

POPÜLER

Maserati Ghibli Hybrid

Değişim başlıyor; Maserati Ghibli Hybrid ile tanışın

Uzun süredir merakla beklenen Maserati Ghibli Hybrid, kendisinden sonra gelecek saf elektrik gücü öncesinde ısınma turlarıyla karşımızda.

Otomobil dünyasının tamamında yaşanan elektrifikasyon dokunuşlarına uzak kalan üreticilerden biridi de Maserati oldu. FCA grubunun genel yapısını da içerisine alan bu durum yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Nitekim gerçekleştirilecek PSA ortaklığını da işin içerisine kattığımızda bizleri kapsamlı bir değişimin beklediği aşikar. Maserati Ghibli Hybrid de, İtalyan üretici için kendinen sonra gelecek yeni nesil motor dinamiklerine referans olarak karşımızda. Bir süredir ipucu görselleri üzerinden geleceği haber verilen araç bugün paylaşılan resmi verileriyle tüm dünyaya duyuruldu. Kaputunun altında 2.0 litrelik turbo dört silindir benzinli makinenin görev yaptığı araçta hibrit bölüm ise 48V başlangıç jeneratör sistemi üzerine kurulu.

Maserati Ghibli Hybrid hakkında bilmeniz gerekenler

Ghibli Hybrid daha çok motor bölümüyle bir ilki beraberinde getireceği için ilk olarak rakamsal verilerine göz gezdirmeden edemiyoruz. Araçtan biraz önce bahsettiğimiz içten yanmalı motor ve 48V sisteminin kombinasyonu olarak 330 beygir güç ve 450 Nm tork değerleri elde edildiğini görüyoruz. Bu değerlerle birlikte Ghibli Hybrid’in 0’dan 100’e hızlanması 5,7 saniye sürerken, maksimumda erişebileceği kız 255 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Dizel versiyona oranla 80 kilogram daha hafif bir otomobil olarak asfalta inen bu paket, yapılan testler sonucunda 100 kilometrede 8,5 ile 9,6 litre aralığında tüketim vadediyor. Maserati’nin ön planda tuttuğu egzoz mühendisliği stratejisi sayesinde, hibrit olmasına rağmen aracın ses konusunda kullanıcılarını tatmin edeceğine olan inanç da tam.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ghibli Hybrid’in tasarımında yine bundan sonraki hibrit teknolojiye sahip tüm Maserati modellerinde göreceğimiz özel bir mavirenk var. Dış kısımda bu mavi renk Ghibli Hybrid’in yan hava kanalında ve fren kaliperleri üzerinde net şekilde görülebiliyor. İçeride ise koltukların işlemeli dikişlerinde bu varlığı görüyoruz. Ghibli Hybrid’in ardından Maserati cephesinin ilk tam elektrikli modelleri bizi bekliyor. 2021’de piyasaya sürülecek olan tamamen yeni GranTurismo ve GranCabrio’yu saf elektrik gücüyle yollarda göreceğiz.

İlgili video

Levante tanıtım filmi