reklamı kapat

POPÜLER

Değiştirilebilir bataryalı elektrikli motosiklet: Honda SC e

Değiştirilebilir bataryalı konsept elektrikli motosiklet: Honda SC e

Motosiklet pazarının büyük isimlerinden olan Honda, pazara değiştirilebilir bataryalı bir elektrikli motosiklet sunacak.

Geçtiğimiz yıl elektrikli motosikletler için detaylarına burada yer verdiğimiz bir batarya değişim istasyonu kuran firma, 2023 EICMA Milan Motorcycle Show kapsamında konsept olarak sergilediği yeni Honda SC e modeliyle dikkat çekti. Bu modelin en büyük fark yarattığı nokta değiştirilebilir bataryaya (10 kg ağırlığında) sahip olması. Yani motosikletin bataryası gövdeden herhangi bir özel alete gerek kalmadan çıkarılabiliyor, yerine tam dolu yeni batarya takılabiliyor (Özel istasyonlardan alınabilecek) ve böylelikle dakikalar içerisinde sürüşe devam edilebiliyor. Görücüye çıkarılan konsept hali oldukça modern olan ancak genel olarak standart çizgiden ayrılmayan motosiklet, açıklamaya göre sadece bir konsept olarak kalmayacak ve ileride seri üretime de alınacak. Ancak Honda SC e yüksek ihtimalle ancak 2025 içerisinde yollara çıkarılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Honda EM1 e: elektrikli motosiklet modeli tanıtılmıştı. Burada görebileceğiniz gibi oldukça standart ancak modern bir tasarıma sahip olan model, aktarıldığı kadarıyla üç farklı renkte elde edilebiliyor. İki kişiyi rahatlıkla taşıyabilen motosiklet, yukarıda da dediğimiz gibi sadece şehir içi kısa mesafeli sürüşlere odaklanıyor.

Bu yüzden normalde 2.3 beygir (2.3 PS / 1.7 kW), ekonomi modunda 1.2 beygir (1.2 PS / 0.86 kW) güç üreten ufak ancak 90 Nm tork üreten bir elektrik motoru taşıyan EM1 e:, maksimumda 45 km/s hıza çıkabiliyor. Bu elektronik olarak limitlenen hız şehir içinde çoğu kişi için fazlasıyla yeterli görünürken, modelin menzili uygun şartlar altında yaklaşık 41 km seviyesinde yer alıyor.

Honda elektrikli motosiklet planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli