reklamı kapat

POPÜLER

Değiştirilebilir bataryalı elektrikli motosiklet: Honda SC e

Honda, elektrikli motosiklet tarafında büyük yatırım planlıyor

Motosiklet pazarının büyük isimlerinden olan Honda, 2030 yılına kadar elektrikli motosiklet tarafında büyük yatırım yapacak.

Bloomberg’in haberine göre Japon devlerinden Honda, 2030 yılına kadar elektrikli motosiklet tarafında 3,4 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor. Habere göre şirket 2030’a kadar küresel olarak 30 farklı elektrikli motosiklet piyasaya sürmeyi hedefliyor, yıllık elektrikli motosiklet satış hedefini de an itibarıyla 3,5 milyondan 4 milyona yükseltiyor. Bu alana gerçekten büyük önem veren dev şirket, motosiklet tarafından en son yukarıdaki model ile ses getirmişti. Geçtiğimiz yıl elektrikli motosikletler için detaylarına burada yer verdiğimiz bir batarya değişim istasyonu kuran firma, 2023 EICMA Milan Motorcycle Show kapsamında konsept olarak sergilediği yeni Honda SC e modeliyle dikkat çekti. Bu modelin en büyük fark yarattığı nokta değiştirilebilir bataryaya (10 kg ağırlığında) sahip olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yani motosikletin bataryası gövdeden herhangi bir özel alete gerek kalmadan çıkarılabiliyor, yerine tam dolu yeni batarya takılabiliyor (Özel istasyonlardan alınabilecek) ve böylelikle dakikalar içerisinde sürüşe devam edilebiliyor.

Görücüye çıkarılan konsept hali oldukça modern olan ancak genel olarak standart çizgiden ayrılmayan motosiklet, açıklamaya göre sadece bir konsept olarak kalmayacak ve ileride seri üretime de alınacak. Ancak Honda SC e yüksek ihtimalle ancak 2025 içerisinde yollara çıkarılacak.

Bundan önce Honda EM1 e: elektrikli motosiklet modeli tanıtılmıştı. Burada görebileceğiniz gibi oldukça standart ancak modern bir tasarıma sahip olan model, aktarıldığı kadarıyla üç farklı renkte elde edilebiliyor. İki kişiyi rahatlıkla taşıyabilen motosiklet, yukarıda da dediğimiz gibi sadece şehir içi kısa mesafeli sürüşlere odaklanıyor.

Bu yüzden normalde 2.3 beygir (2.3 PS / 1.7 kW), ekonomi modunda 1.2 beygir (1.2 PS / 0.86 kW) güç üreten ufak ancak 90 Nm tork üreten bir elektrik motoru taşıyan EM1 e:, maksimumda 45 km/s hıza çıkabiliyor. Bu elektronik olarak limitlenen hız şehir içinde çoğu kişi için fazlasıyla yeterli görünürken, modelin menzili uygun şartlar altında yaklaşık 41 km seviyesinde yer alıyor.

Honda elektrikli motosiklet planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli