reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship LOG Tasarım

İkinci Starship kalkışı öncesinde SpaceX kötü bir haberle vuruldu

 - Güncelleme: 11 Kasım 2023 10:55

İkinci Starship kalkışı için hazırlıklarını hemen hemen tamamlayan SpaceX, bugün iş sağlığı konusunda kötü bir haberle vuruldu.

Kaçıranlar için ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship için ilk tam kalkış denemesi 20 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmişti. Yapılmış en güçlü roket ile güzel bir kalkış yapıldı ancak sonrasında süreç istenildiği gibi gitmedi ve 30 km yükseklikte büyük bir patlama yaşandı. Firma bir süredir ikinci kalkış denemesine hazırlanıyordu, bu konuda Elon Musk’tan gelen son paylaşım, “Yeni Starship yakında fırlatılacakolmuştu. Daha sonra ise bu durum tamamen değişmişti. Çünkü ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), SpaceX’ten ikinci kalkış öncesinde 63 farklı “düzeltici eylem” isteğinde bulundu. FAA bunu istemişti çünkü ilk kalkış sonrasında ciddi hasarlar meydana gelmiş ve bazı kötü sonuçlanabilecek riskler oluşmuştu. FAA şirketten sızıntıları ve yangınları önlemeye yönelik tasarım yenilemeleri, yeniden tasarlanmış bir fırlatma rampası ve çok sayıda başka düzeltme talep etti, bunlar sağlanmadan kalkışa izin verilmeyeceği açıklandı. Uzun süredir FAA ile ortak çalışmalar yapan SpaceX, isteklerin hepsini yerine getirdi ve bu yüzden geçtiğimiz hafta ikinci kalkışın kasım ayı ortasında yapılmasının beklendiğini duyuruldu. Dün gece ise firmanın halen onay alınmamış olmasına rağmen ikinci kalkış denemesi için 17 Kasım tarihini hedeflediği duyuruldu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX bugün aynı zamanda kötü bir haberle de ses getirdi. Aktarıldığı kadarıyla Reuters, özel uzay şirketinde daha önce rapor edilmemiş en az 600 işyeri yaralanmasını / kazasını belgeledi. Bunlar arasında ezilmiş uzuvlar, ampütasyonlar, elektrik çarpmaları, kafa ve göz yaralanmaları ile bir ölümün dahi yer aldığı belirtildi.

SpaceX çalışanları Elon Musk’ın uzayı hızla kolonileştirme çabasının bedelini ödediklerini söylüyor, raporlarda 100’den fazla işçinin kesik yaralanması yaşadığı, 29’unun kemik kırığı ya da çıkığı yaşadığı, 17’den fazla işçinin el veya parmak eziği yaşadığı, bir kafatası kırığının olduğu, dört beyin sarsıntısının yaşandığı ve bir travmatik beyin hasarı dahil olmak üzere dokuz kafa yaralanmasının olduğu belirtildi.

İş ve işçi sağlığı konusunda aceleye getirilen çalışmalar üzerinden sektörün en kötülerinden birisi olduğu aktarılan SpaceX, bu konuda resmi bir incelemeye alınabilir. Geçtiğimiz ay Ars’a bir açıklama yapan SpaceX, 2024 yılında her ay tam 12 farklı kalkış yapmayı hedeflediklerini söylemişti. Yani yeni yılda tam 144 farklı Falcon merkezli kalkış hedefleniyor, şu an 75 kalkış geçilmiş bulunuyor. Yıl sonuna kadar 100 farklı kalkışa ulaşmayı hedefleyen firma, bu konuda rakipsiz bir konumda yer alıyor.

SpaceX Starship yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın