reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship LOG Tasarım

İkinci SpaceX Starship kalkışı için resmi onay verildi

 - Güncelleme: 16 Kasım 2023 08:45

İkinci SpaceX Starship kalkışı için hazırlıklar tamamlandı, uzun süredir incelemelerde bulunan FAA’den resmi izin alındı.

Kaçıranlar için ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship için ilk tam kalkış denemesi 20 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmişti. Yapılmış en güçlü roket ile güzel bir kalkış yapıldı ancak sonrasında süreç istenildiği gibi gitmedi ve 30 km yükseklikte büyük bir patlama yaşandı. Firma bir süredir ikinci kalkış denemesine hazırlanıyordu, bu konuda Elon Musk’tan gelen son paylaşım, “Yeni Starship yakında fırlatılacakolmuştu. Daha sonra ise bu durum tamamen değişmişti. Çünkü ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), SpaceX’ten ikinci kalkış öncesinde 63 farklı “düzeltici eylem” isteğinde bulundu. FAA bunu istemişti çünkü ilk kalkış sonrasında ciddi hasarlar meydana gelmiş ve bazı kötü sonuçlanabilecek riskler oluşmuştu. FAA şirketten sızıntıları ve yangınları önlemeye yönelik tasarım yenilemeleri, yeniden tasarlanmış bir fırlatma rampası ve çok sayıda başka düzeltme talep etti, bunlar sağlanmadan kalkışa izin verilmeyeceği açıklandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzun süredir FAA ile ortak çalışmalar yapan SpaceX, isteklerin hepsini yerine getirdi ve bu yüzden geçtiğimiz hafta ikinci kalkışın kasım ayı ortasında yapılmasının beklendiğini duyuruldu. Dün gece ise firma FAA’den beklediği onayı en sonunda aldı ve ikinci kalkışın bir aksilik olmazsa 17 Kasım tarihinde yapılacağı duyurulduİkinci deneme kalkışı için hava durumuna bağlı olarak bir erteleme olabilir ancak şimdilik şartların uygun göründüğü aktarılıyor. SpaceX geliştirdiği bu roket ile insanoğlunu Mars’a götürmek istiyor, bu arada firmanın uzaydan internet sunan Starlink tarafında halka arz planları yaptığı da söyleniyor.

SpaceX Starship yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

İLGİLİ HABERLER