reklamı kapat

POPÜLER

Dell Latitude E6400

Magnezyum alaşımlı kasasının E6400’ü dayanıklı kılmasının yanı sıra ekran menteşesinin de parlak metalden üretilmiş olması kullanıcıların kendisine daha güvenle bakmasına neden olacaktır. Elbette bu parlak menteşe dayanıklılığı arttırmasının yanında, kasanın tamamında kullanılan mat malzemeyle de uyum göstererek şık bir tasarımın ortaya çıkmasına neden oluyor. Aslında oldukça klasik bir tasarıma sahip olan E6400, bu haliyle kurumsal yapılara daha çok hitap ediyor. Üzerinde 14.1 inç genişliğinde ve 1440×900 piksel ekran çözünürlüğüne ulaşabilen Premium UltraSharp WXGA+ LED ekran bulunduran E6400’ün bu yüzeyinde de kasasındaki gibi mat malzemeden vazgeçilmemiş. 16:10 görüntüleme oranını destekleyen ekran kendini yansımalardan korumayı mat ekrana sahip rakipleri kadar başarsa da, E6400’ün bir HDMI çıkışına sahip olmaması nedeniyle görüntüsünü daha büyük ekranlara HDMI rahatlığıyla taşıyamıyor. Neredeyse 180 dereceye kadar arkaya yaslanabilen ekranın hemen altında yatan geniş klavyenin kullanımı ise sorun yaratmayacak türden. Tuşların konumlandırmaları yerinde ve ulaşımı rahat. Klavyenin üst bölümüne yerleştirilen ses kontrol tuşları da erişilebilirliği arttırıyor. Klavyenin sağ ve sol tarafında hoparlörler bulunuyor ve sunduğu ses kalitesi yeterli. Klavyeyi geçmeden önce söylememiz gereken bir diğer hoşumuza giden özellik ise, klavye aydınlatması oldu. Arkadan aydınlatmaya sahip olan klavyenin bu özelliğini Fn ve yön tuşlarını kullanarak aktive edebiliyorsunuz. Böylece özellikle gece mesaisine kalmış ve karanlıkta çalışmayı seven kullanıcıların işlerine sorunsuzca devam edebilecekleri gibi, ortaya çıkan hoş görüntü sayesinde de motive olacaklarını sanıyoruz. Touchpad alanına gelince, TrackPoint kullanımını touchpad’e tercih edebilecek kullanıcıların da düşünülmüş olduğunu görüyoruz. E6400’de touchpad’in yanı sıra TrackPoint’e de yer verilmiş. E6400 bu özelliği ile olduğu kadar farklı renk seçenekleri ile de kullanıcı kitlesini genişletiyor.

OFİS ÇALIŞANLARI İÇİN İDEAL
E6400, üzerinde bulundurduğu teknik özellikleri ile ofis çalışanlarının performansını olumlu yönde etkileyecektir. 2.80 GHz hızında Intel Core 2 Duo T9600 işlemci bulunan cihazda, ekran kartı olaraksa 256 MB değerinde Nvidia Quadro NVS 160M’e yer verilmiş. Ancak 2 GB DDR2 gibi ortalama hızda bellek yerine yerleşik olarak daha yüksek hızda belleğe yer verilebilirdi diye düşünüyoruz. Elbette bellek hızını isterseniz 8 GB’a kadar arttırabiliyorsunuz, fakat bu tabii ki ek maliyet demek. 250 GB sabit disk bulunduran E6400, yine iş ortamı için ideal disk genişliği sunuyor. E6400’ün elimizdeki modelinde her ne kadar 6 saate kadar pil performansı alabilmiş olsak da, serinin diğer model seçeneklerinde bu süre 19 saate kadar uzayabiliyor. Bu da özellikle mobil çalışan kullanıcılar için mükemmel bir haber olsa gerek. Pil ömründen bahsetmişken, E6400’de son zamanlarda pek çok dizüstü bilgisayarında rastladığımız pil göstergesi de bulunuyor. Ancak erişim kolaylığı sunması için bu tuşa bataryanın üzerinde değil de, bağlantıların bulunduğu bölgede yer verilmesini isterdik. Hazır bu bölgeye gelmişken E6400’ün E-Port ve E-Port Plus uyumlu olduğunu da söylememiz gerek. Bu sayede masaüstü ortamına sorunsuz geçiş yapabilir ve E6400’ü bir masaüstü bilgisayara dönüştürebilirsiniz.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Toplam 4 adet USB bağlantısına yer verilen E6400’de parmak izi okuyucusuna da yer verilmiş. Böylece fazladan güvenlik önlemi almak isteyen kullanıcıları mutlu edecek olan cihaz, optik sürücüsüyle de rakiplerinden ayrılıyor. Neden mi? E6400’ün optik sürücüsü üzerinde bulundurduğu minik tuş vasıtasıyla optik sürücüyü yerinden çıkartmanız mümkün. Elbette bu size teknik destek kolaylığı sunuyor. Şu sıralar gündemi oldukça meşgul eden 3G’ye de destek verilen seride, bu sayede mobil kullanımda rahatlık sunulmuş. İkinci bir monitörle çalışabilmek için VGA bağlantısına ve bluetooth destekli cihazlarla iletişim kurabilmek için bluetooth bağlantısına sahip olan E6400, ayrıca üzerinde E-Sata, SD kart, PC kart yuvası ve EEE 1394 bağlantısı da bulunduruyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu bağlantılar arasında tek eksik HDMI çıkışı. Kısacası ve açıkçası E6400’ün iş dışında kişisel kullanım için tercih edileceğini pek düşünmesek de, özellikle kurumsal yapıya sahip iş yerlerince ve çalışan kesim tarafından dikkate alınabilecek özelliklere sahip olduğunu söylemeliyiz. Bu arada, E6400’le kıyaslandığında aynı performansı sunabilecek türde rakiplerle oluşan fiyat farkının da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

ÖNCE GÜVENLİKdell-latitude-e6400-1E6400, güvenlik için üzerinde parmak izi okuyucusuna yer vermiş

AYDINLATMALI KLAVYEdell-latitude-e6400-2Klavye karanlık ortamlarda rahat çalışabilmeniz için aydınlatılabiliyor

DAİMA BAĞLI KALINdell-latitude-e6400-3Wi-Fi ağlarını yakalayan Wi-Fi Catcher ile bağlantı sorununu aşabilirsiniz

SAĞLAM KASAdell-latitude-e6400-4Magnezyum alaşımlı kasa, ayrıca metal ekran menteşesi ile güçlendirilmiş

BAĞLANTI SEÇENEKLERİdell-latitude-e6400-54 adet USB bağlantısına yer verilen cihazda tek mühim eksiklik HDMI çıkışı

ARKAYA YASLAYINdell-latitude-e6400-6E6400’ün ekranını yaklaşık 180 dereceye kadar arkaya yatırabilirsiniz

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Klasik ancak şık tasarımı, işlemci gücü, uzun pil ömrü, tuş takımı rahatlığı, bağlantı zenginliği sunması, klavye aydınlatması.

EKSİLER
HDMI çıkışı yok ve bellek sınırlı tutulmuş. Bu arada fiyatının da biraz aşağıda olmasını beklerdik.

SONUÇ
Daha çok iş için kullanılacağını düşündüğümüz Latitude E6400’ün kişisel kullanım amacıyla satın alınacağını düşünmüyoruz. Fakat kurumsal yapılar için ideal.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo T9600 2.80 GHz

Ekran
• 14.1 inç Premium UltraSharp WXGA+ LED (1440×900)

Ekran Kartı
• Nvidia Quadro NVS 160M 256 MB

Bellek
• 2 GB DDR2

Sabit Disk
• 250 GB HDD

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar
• USB (4 adet), Wireless, bluetooth
• Ethernet, mikrofon girişi, VGA
• Kamera, SD kart, E-Sata
• PC kart yuvası, EEE 1394

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlör

Pil Ömrü
• Yaklaşık 6 saat

Boyutlar
• 335 x 238 x 27 – 31 mm

YORUMLAR