reklamı kapat

POPÜLER

Depreme karşı dayanıklı çevre dostu beton karışımı [Video]

Deprem için yapılan çalışmalar Türkiye için olduğu kadar Japonya gibi dünyanın diğer birçok yeri için de hayati önem taşıyor. Yeni yapıları mutlaka depreme karşı dayanıklı yapmamız gerekiyor ve bu noktada geliştirilen yeni beton karışımı ise umutları ciddi oranda arttırıyor.

British Colombia Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen EDCC (Çevre dostu yumuşak çimento kompoziti) isimli bu beton karşımı, verilen bilgiye göre fiber takviyeli yapısıyla sismik olarak savunmasız yapıların deprem direncini dramatik olarak artırabiliyor. Yani sıfırdan yapılan yeni binalar yanında mevcut yapıları da aktif olarak koruyabilen karşım, aşağıda yer alan videoda görebileceğiniz üzere özel makineler yardımıyla sprey halinde duvarların üzerine atılabiliyor. Bu açıdan uygulaması oldukça kolay görünen karışım, iç duvarları 10 mm kalınlığındaki bir uygulama uygulama sonrasında 9 şiddetindeki büyük depremlerde açığa çıkan sismik şoklara karşı etkili şekilde koruma sağlayabiliyor. Moleküler seviyede çeliğe benzer sağlam reaksiyonlar oluşturması amacıyla tasarlanan EDCC, genel olarak depreme dayanıklılık konusunda geri planda kalan beton yapıları yeniden güvenli hale getirebiliyor.

Depreme dayanıklı olmayan özellikle okul ya da hastane gibi yapıların desteklenmesi için gerçekten inanılmaz bir ilerleme olarak görülen EDCC, ticari olarak kullanıma çıkacak seviyede bulunuyor.

VİDEO