reklamı kapat

POPÜLER

deprem Esneyebilen beton

Deprem riskine karşı hayati yenilik: Esneyebilen beton [Video]

Deprem tehlikesi Türkiye’nin olduğu kadar başka birçok ülkenin de karşısında bulunuyor. İşte bu hayati tehlikeye karşı esneyebilen beton geliştirildi.

Deprem karşısında kolay kolay yıkılmayacak binalar / yapılan üretmek adına çalışmalar sürüyor. Bu alandaki en yeni çalışmanın arkasında ise Dr. Behzad Nematollahi ve Profesör Jay Sanjayan yer alıyor. Araştırmacılar Swinburne Üniversitesi desteğiyle yukarıda da söylediğimiz gibi bir esneyebilen beton geliştirmiş durumda. Bu betonun içerisinde kömür santrali atıkları (Temel olarak kül) ve sentetik lifler yer alıyor. Bunun için özel bir üretim tekniği geliştiren araştırma ekibi, bu sayede normal betona oranla çok daha sağlam bir sonuç elde ettiklerini aktarıyor. Üretim süreci nedeniyle daha çevreci olarak da aktarılan bu esnek beton, normal bir betondan tam yüzde 400 daha fazla esneyebiliyor. Bu da deprem darbelerine karşı çok ama çok daha dayanıklı yapılar anlamına geliyor. Yukarıdaki videoda gösterdiği performans açık şekilde gösterilen esneyebilen beton, hemen kırılmayarak genel yapının bozulmasını engelleyebiliyor. Bu da büyük yapılarada ciddi fark yaratıyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprem için daha çok yatırım yapılması gerekiyor

Bu hayati konuda yeni çalışmalara daha çok önem verilmesi, kentsel dönüşüm projelerine dünyanın her yerinde hız katılması gerekiyor. Yukarıdaki gibi projelerin de mutlaka kısa sürede gerçeğe dönüştürülmesi oldukça hayati görünüyor. Ancak birçok yerde halen geleneksel üretim sistemleri kullanılmaya devam ediliyor.