reklamı kapat

POPÜLER

Fiber optik internet kabloları

Fiber optik internet kabloları deprem sensörü olarak kullanılabilir

Yüksek hızlı internet erişimi için Türkiye’de de kullanılan fiber optik internet kabloları, yakın gelecekte gerçek anlamda hayatımızı kurtaracak. Yeni bir teknoloji geliştiren bilim insanları, bu fiber optik altyapısı üzerinden sismik faaliyetleri inceleyebilecek.

Bakır kablolara göre çok daha yüksek hız sunan fiber optik internet kabloları, daha önce hiç bu amaçla kullanılmamıştı. Şehirlerin altına kilometrelerce uzanan bu hatlar, Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen sistemle sismik hareketi ölçmek için kullanıldı. Yani depremin tespit edilmesinde kullanılan kablo hatları, ekstra kazı işlemi gerektirmeden kullanılabilecek bir kaynak halini aldı. Verilen detaya göre fiber hatlar lazer kaynaklar ile takip ediliyor ve oluşan titreşimlerin büyüklüğü ile yönü hakkında bilgi alınabiliyor. Birden fazla sismik dalgayı algılayabilen sistem, çok küçük depremleri bile kaçırmadan görebiliyor.

Fiber optik internet kabloları farklı bir alanda işe yaradı

Benzer sistemlerin daha önce de düşünüldüğünü belirten bilim insanları, yeni sistemin mevcut hatlarda çalışarak fark yarattığını belirtiyor. Ölçüm yapmak için kabloların yüzeye değmesine gerek kalmıyor ve bu da süreci çok daha kolay ile ucuz hale getiriyor. Sistemin tek olumsuz yanı ise henüz her yerde fiber altyapının kurulmamış olması. Bu sorunun açılması halinde depreme karşı elimizde çok sağlam bir sistemin kalacağı söylenenler arasında öne çıkıyor.