reklamı kapat

POPÜLER

KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

Dev ekranlı akıllı telefonlar

Artık öyle bir zamana geldik ki telefon üreticilerinin “mini” adini verdiği cihazların bile ekran büyüklüğü 4,3 inç. Bu dosyada “mini”lere karşılık sınırları zorlayan ekran büyüklüklerine sahip “dev” akıllı telefonları bir araya getirdik
En klişe tabirle “telefonun taşınabilirliğiyle tabletin fonksiyonelliğini bir araya getiren” dev ekranlı akıllı telefonlar, hiç beklenmedik bir şekilde popüler hale geldi. Pek kimse ihtimal vermiyordu ancak ilginç bir şekilde 5 inç üstü ekran büyüklükleri beğenildi ve benimsendi. Öyle ki bu segmentin öncülerinden Samsung, Note serisinin üçüncü nesliyle bu dosyadaki yerini alıyor.

Pek çok üretici, pastadan pay kapmak için büyük ekranlı alternatiflerini kullanıcılara sundu. Tabii günden güne gelişen mobil teknolojiler bu işin adeta itici kuvveti oldu. Artık ciddi ciddi bir yarış halini alan bu durum, işlemci, pil, grafik birimi, hoparlör, bağlantı özelliklerini kapsayan mobil teknolojiler konusunda da büyük bir rekabete dönüştü. Malum bu kadar büyük panelleri (hele ki hepsinin en az HD çözünürlük sunduğunu düşünürsek) tam bir gün boyunca çalışır durumda tutmak çok büyük boyutlu bir batarya gerektiriyor. Neredeyse 6,5 inçe kadar büyüyen dev ekranlar için batarya ne kadar önemliyse bu ekranı hakkıyla yönetebilecek grafik birimine ve işlemciye de kritik derecede önem atfediliyor. NFC gibi modern bağlantı protokolleri, artırılabilir hafıza, cihazlara kendine özgü bazı değerler katan sensörler, yazılım geliştirmeleri ve kamera yetenekleri de kullanıcıların dikkat etmesi gereken kriterler.

İşin bir de tasarım kısmı var. Dev ekranlı akıllı telefon dendiğinde akıllara hemen taşıma güçlüğü geliyor. Bu dosyada mercek altına aldığımız akıllı telefonlar cepte rahat taşınabilecek kadar küçük cihazlar değil. Mobil telefon dendiğinde eskiden aklımızın ucundan bile geçmeyecek kadar büyük ekranlardan bahsediyoruz. Neredeyse tablet büyüklüğünde cihazlar bunlar. Dolayısıyla kaliteli, sağlam malzemelerden yararlanmak, zaten büyük olan kasaların daha da ağırlaşmasına sebep oluyor. Açıkçası tam istediğiniz gibi bir model bulabilmek için bu kriterlerin en az birinden fedakarlık etmeniz gerekebiliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Dev ekranlı akıllı telefonlar” için bir cevap

  1. bariskent dedi ki:

    Gflex’i de ekleyin, güncellensin bence.
    Hatta belki çeşit olsun diye Asus Fonepad