reklamı kapat

POPÜLER

ATM soygun

Dev sistem açığı; milyon dolarlık ATM soygunu

Çin’de oldukça ilginç bir soygun gerçekleşti. ATM cihazlarından dilediği gibi para çekebileceğini keşfeden yazılımcı büyük soyguna imza attı.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de ATM cihazları kullanılarak büyük bir soygun gerçekleştirildi. Huaxia Bank çatısı altında çalışan 43 yaşındaki Qin Qisheng, yazılımda keşfettiği boşlukla ATM’lerden toplamda 1 milyon dolara (yaklaşık 7 milyon yuan) varan para çekimi gerçekleştirdi. Fark edilen hataya göre bankanın sistemi gece yarısı yapılan para çekimlerini doğru işlemiyordu. Kullanıcı hesabındaki toplam miktarı göz ardı ederek para çekimine izin vermeye devam eden sistem bu sayede Qisheng için tüm kapıları aralamış oldu. İddialara göre Qisheng’in kod içerisine cihazların uyarı vermemesi üzerine ek bir kod yerleştirdiği kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2016’dan bu yana para çekiyor

İşin ilginç tarafı durumun yeni olmaması. Qisheng’in para çekimlerine Kasım 2016‘da başladığı belirtiliyor. Fark edilene kadar ise 1.358 çekim yaptığı kaydedilmiş. Ocak 2018’de bankanın yazılımı içindeki hatalı kodu keşfedilmesi sonucu ipuçları Qisheng’e yönlenmiş.

Banka ise işi para iadesiyle kapatmak istiyor. Olayın ciddiyeti düşünülünce bu konuyla basında uzun süre adının geçmesini istemiyor olmaları mantıklı. Bu sebeple Qisheng’e para iadesi yaparsa suçlamaları düşürebilecekleri belirtilmiş. Polisin de bu konuyu fazla kurcalamamasını istedikleri de yine basına yansıyan detaylar arasında yer alıyor. Yapılan açıklamada Qisheng’in aslında kodu ve iç güvenliği test ettiği, paranın da kendi hesabında olduğu gibi bekletildiği belirtiliyor. Mahkeme iste bu talebi reddetti. Qisheng’in yaklaşık 11 yıllık hapsi isteniyor.

İlginizi çekebilir

Çin’in İngilizce konuşan yapay zeka destekli haber spikeri