reklamı kapat

POPÜLER

Lapsus$ Getcontact

Devleri hack’leyen Lapsus$ grubunun başında 16 yaşında bir genç olabilir

Son günlerde Lapsus$ ismi gündemden düşmüyor. İşte bu bir hack grubu ve söylendiği kadarıyla grubun başında 16 yaşında bir genç yer alıyor olabilir.

Advertisement

Lapsus$ son günlerde en çok duyulan ve görülen isimler arasında yer alıyor. Çünkü bu hacker grubu Microsoft, Samsung, Nvidia, Okta ve Ubisoft gibi dev firmaların bazı bölümlerini hack’leyerek çok sayıda değerli bilgiye ulaştı. Örneğin Samsung gruba tam 190 GB boyutunda gizli veriyi kaptırdı. Kaynaklara göre gidenler arasında biyometrik kilit açma işlemleri için algoritmalar, tüm yeni Samsung cihazları için “bootloader” kaynak kodları, Qualcomm’un bazı gizli kaynak kodları, Samsung’un etkinleştirme sunucularının kaynak kodları ve Samsung hesaplarını yetkilendirmek ve doğrulamak için kullanılan altyapının tam kaynak kodları yer alıyor. Lapsus$ grubunun Nvidia şirketinden tam 1 TB civarında veriyi çaldığı, Microsoft’un ise 37 GB kadar önemli veriyi kaybettiği belirtiliyor.

İşte bu çok büyük ses getiren hamlelerin arkasında birden fazla kişi bulunuyor. Bu kişilerin lideri ise yapılan incelemelere göre 16 yaşındaki bir genç olabilir. Bu gencin İngiltere merkezli olarak annesiyle beraber yaşadığı aktarılıyor. Gruba üye bir başka hacker’ın ise Brezilya’da olduğu tespit edilmiş durumda.

Şimdilik yapılan tüm saldırıları bu 16 yaşındaki gence bağlayacak yüzde 100 somut kanıtların olmadığı ancak araştırmaların uzun zamandır sürdüğü aktarılıyor. Bu gencin adresine kadar bulunmasını sağlayan ise Bloomberg’in haberine göre rakip hacker grupları olmuş. Lapsus$ saldırılarının arkasındaki esas amacın para olmadığını belirten kaynaklar, hacker’ların izlerini tam olarak kapatmadığını çünkü hacker dünyasında ünlü olmaya çalıştıklarını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sürecin nasıl sonuçlanacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Ancak süreçte birilerinin canının çok yanacağı açık olarak görünüyor. Verileri giden Microsoft, Samsung, Nvidia, Okta ve Ubisoft gibi dev firmalar, bu işin sonunu kesinlikle kolay kolay bırakmayacaklar.

Lapsus$ yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca