reklamı kapat

POPÜLER

Disney oyun piyasasından çekiliyor

Disney’in yıllardır yeni versiyonlarıyla karşımıza çıkan aksiyon macera oyunu Disney Infinity için yolun sonu göründü. Son çeyrekte istediği rakamları elde edemeyen Disney, Infinity’nin fişini çekme kararı aldı. Bu kararla birlikte Disney’in kendi bünyesinde geliştirdiği son oyun tarihe karışıyor. 

Yaptığı duyuruyla Disney Infinity’nin devam etmeyeceğini resmen açıklayan Disney, neden böyle karar aldığıyla ilgili detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındı ve sonuçların beklentinin altında olduğunu söylemekle yetindi. Disney’in oyun alanındaki ilk başarısızlığı bu değil. Daha önce 2013’te de Epic Mickey oyununun geliştiricisi Junction Point ve efsane stüdyo LucasArts’ın oyun bölümü kapatılmıştı. 2014 yılında ise yine oyunlardan kaynaklı başarısızlıklardan ötürü 700 kişinin işine son verilmişti.

Açıklamaya göre son olarak 2 adet Disney Infinity seti piyasaya sürülecek. Alice bu ayın ilerleyen günlerinde ve Finding Dory ise haziran ayında satışa sunulacak. Star Wars’un isim haklarına sahip olduğu için 3. parti şirketlerin yaptığı oyunlarda imzası bulunmaya devam edecek olan Disney’in bu son oyunların ardından artık kendi bünyesinde oyun geliştirmeyeceği belirtiliyor.