reklamı kapat

POPÜLER

Disney

Disney stüdyolarına milyarlar kazandıran “yenileme” taktiği

Disney stüdyoları son yıllarda çoktan tanıyıp sevdiğimiz filmleri yeniden çekerek beyaz perdede boy gösterdi. Görünen o ki stüdyonun bu yenileme taktiği başarılı oldu. Çünkü Disney’in son yıllardaki kazancına baktığımızda büyük bir artış göze çarpıyor.

20th Century Fox’u satın alan, Lucasfilm’i yenileyen ve Marvel stüdyolarını inanılmaz büyüten Disney’in kendi ismi altında ürettiği işler de büyük ilgi görüyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise zaten bir neslin çoktan sevdiği işleri yeniden sinemaya aktarıyor olması. Bir zamanlar animasyon formatında izlediğimiz, kalbimize dokunan o güzel hikayeler yüksek teknoloji kullanılarak tekrar anlatılıyor. Üstelik “yenileme taktiği” olarak özetleyebileceğimiz bu yöntem Disney’e milyar dolarlar kazandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney stüdyolarının son yıllardaki kazancı

Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast) – 1.263 milyar dolar
Alice Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland) – 1.02 milyar dolar
Aladdin – 1 milyar dolar (şimdilik)
Orman Çocuğu (The Jungle Book) – 966.6 milyon dolar
Aslan Kral (The Lion King) – 962.7 milyon dolar (şimdilik)
Malefiz (Maleficent) – 758.5 milyon dolar
Kül Kedisi (Cinderella) – 543.5 milyon dolar
Muhteşem ve Kudretli Oz (Oz The Great and Powerful) – 493.3 milyon dolar
Dumbo – 352.9 milyon dolar

Listeye baktığımızda her Disney imzası taşıyan yapımın aynı oranda başarılı olamadığını görüyoruz. Ona rağmen öne çıkmayı başaran filmler diğerlerinin kısmi zararını oldukça iyi bir şekilde karşılıyor. Özetle arada işler yolunda gitmese de, genel tablo bu taktiğin inanılmaz başarısını gözler önüne seriyor. Stüdyo 7 milyar dolar gibi bir kazancı sadece dokuz filmden sağlamış görünüyor.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı