reklamı kapat

POPÜLER

Netflix LOG Tasarım

Dolar bazında en ucuz Netflix aboneliği sunan ülke Türkiye oldu

Dünyanın en büyük video platformu konumunda olan Netflix, dolar bazında hesaplandığı zaman en ucuz Türkiye’de.

Uswitch tarafından yapılan hesaplara göre, Netflix aboneliği dolar üzerinden hesaplandığı zaman dünya genelinde en ucuz Türkiye’den elde edilebiliyor. Aktarıldığı kadarıyla Netflix’in Türkiye kütüphanesinde şu an 4.686 farklı içerik yer alıyor. Türkiye’de aylık 5,20 dolar abonelik ücreti üzerinden içerik başına 0.0011 dolar ödeniyor ve bu durum Türkiye’yi fiyat-performans konusunda da dünya lideri yapıyor. Netflix’in Türkiye fiyatları şu an seçilen pakete göre 37,99 TL, 57,99 TL ve 77,99 TL seviyesinde yer alıyor.

Yine Uswitch’e göre Amazon Prime Video servisi de en ucuz Türkiye’de elde edilebiliyor. Prime Video için Türkiye özelinde sadece 0,52 dolarlık bir fiyat çıkıyor. Prime Video Türkiye’de şu an ilginç şekilde halen 7,90 TL’ye satılıyor. İçerik başına ödenen para konusunda Prime Video tarafının lideri ise Türkiye değil Jamaika oluyor. Açıklamaya göre Prime Video’nun Jamaika kütüphanesinde tam 8.350 farklı içerik yer alıyor ve burada hesapla içerik başına sadece 0.0004 dolar veriliyor.

Türkiye özelinde elde edilen sonuçların arkasında elbette TL’nin çok ciddi seviyelere ulaşan değer kaybı yer alıyor. Netflix’in özellikle üst seviye paketi Türkiye sınırları içerisinde genel olarak çok pahalı bulunuyor. 

Bu arada Netflix için daha ucuz bir paket yolda bulunuyor. Geçtiğimiz hafta şirketin eş-CEO’su Ted Sarandos konuştu ve paketin yüzde 100 kesin olarak geleceğini açıkladı. Halihazırda satılan standart paketlere reklam koymayacak firma, reklamları sadece yeni gelecek pakete özel bırakacak ve bu sayede daha ucuz bir abonelik seviyesi sunabilecek.

Bu rakiplerde uzun zamandır olan reklam destekli paketi “Daha düşük bir fiyat istiyorum ve bunun için reklamları izlerim” diyen kişiler için hazırladıklarını aktaran Sarandos, paket ile “Netflix benim için çok pahalı ve reklamı umursamıyorum.” diyen büyük bir kitleye ulaşabileceklerine inanıyor. Peki reklam destekli paket kaça satılır? Firmanın reklamlı pakette fiyatı yarı yarına kesmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an Türkiye’de en ucuz Netflix paketi 38 TL seviyesinde yer alıyor. Firmanın bu bağlamda reklam destekli paket için en az 19 TL fiyat belirlemesi olası duruyor. Reklam destekli paketin, çözünürlüğe ve aynı anda izlenebilecek ekran sayısına oranla kendi içerisinde kategorize edilme ihtimali de bulunuyor. Örneğin şu an 78 TL olan en üstteki reklamsız 4K paket, reklamlı sürümde 39 TL olabilir. Ortadaki 58 TL‘lik paketin reklamsız versiyonu içinse 29 TL istenebilir.

Netflix gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü