reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Donald Trump iPhone Tim Cook Apple

Donald Trump, Facebook, Twitter ve Google’ı dava ediyor

Eski ABD başkanı Donald Trump, sürpriz bir adımla gündemde. Başkan ciddi ciddi Facebook, Twitter ve Google’ı dava ediyor.

Peki Donald Trump bunu neden yapıyor? Biraz geçmişe dönelim. Çok da uzak olmayan bir tarihte ABD’de inanılmaz olaylar yaşandı. Washington DC’de kongre binasının işgali sonrasında 4 kişi hayatını kaybetmiş, 14 polis memuru yaralanmış ve 52 kişi gözaltına alınmıştı.

ABD seçimini Joe Biden’a kaybeden Donald Trump tarafından yapılan açıklama ile başlayan yukarıdaki olaylar sonrasında Trump, geçici olarak Twitter, Facebook ve Instagram‘da engellenmişti. Ayrıca kışkırtıcı açıklamalar nedeniyle Twitter da Trump’ı kalıcı olarak platformun dışına almıştı.

İşte bunlar üzerinden kendisine sansür uygulandığını aktaran eski başkan Trump, Facebook, Twitter ve Google ile gerçek anlamda yasal bir savaşa giriyor.

Trump, “Twitter, Google ve Facebook” yanında bu şirketlerin CEO’ları Mark Zuckerberg, Jack Dorsey ve Sundar Pichai hakkında dava açacağını söylüyor.

Trump’ın bu davalardan bir şey elde etmesi ise pek beklenmiyor. Çünkü Trump’a o zaman yapılan sansürler yasal olarak haklıydı ve platformların da buna yasal izinleri de vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump kendi platformu da kurmuştu

Yukarıda bahsettiğimiz olaylar yüzünden kendi sosyal medya platformunu kuracağını aktaran Trump, bunu tamamen beklendiği gibi olmasa da geçtiğimiz aylarda yapmıştı

Yazılı ve görsel paylaşımlar yapılan “From the Desk of Donald J. Trump” isimli bir web sitesi temelli platform kuran Trump, burayı “özgürce ve güvenli bir şekilde konuşulacak bir yer” olarak tanımlamıştı.

Hatta platformda kişilerin Trump’a farklı mesajlar gönderebileceği aktarılmıştı. Ancak bu platform uzun sürmedi ve açılan sayfa geçtiğimiz ay kapandı. Sayfanın bir daha açılmayacağı da iddia edildi.

İlginizi Çekebilir

Şişirilebilir bir elektrikli motosiklet olduğunu biliyor muydunuz?