reklamı kapat

POPÜLER

Dragon Age Origins – Awakening incelemesi

 - Güncelleme: 08 Aralık 2022 00:09

KALDIĞIMIZ YERDEN
Henüz Origins’i bitirmediyseniz, bir sonraki cümleyi es geçebilirsiniz. Origins’in sonunda Archdemon’ı yeniyor ve Ferelden’i Dark Spawn tehdidinden kurtarmıştık. Ya da en azından umudumuz o yöndeydi. Awakening’de kendimizi Grey Warden’ın yeni karargahı olan Vigil’s Keep’te buluyoruz. Belli ki Dark Spawn, Arch Demon’ın ölümünden sonra zayıflamış ancak tam olarak dağılmamış. Hala gölgelerin ötesinde gizleniyor ve yeni planlar yapıyor. Gelin görün ki bu kez sadece Dark Spawn’la da uğraşmıyoruz. Tahtta oturan yeni kral, henüz bulunduğu konuma alışamamış ve ortalığı politik oyunlar sarmış durumda. Bir yandan soylular arasındaki huzursuzlukları giderecek, bir yandan savaş meydanında olası ayaklanmaları ve işgalleri engellemeye çalışacak, diğer yandansa hem yöre halkını, hem de Vigil’s Keep’i Dark Spawn saldırılarından korumaya çalışacağız. Oyun başlarken hem Origins’ten gelen karakterinizi kullanabiliyor, hem de yeni bir karakter yaratabiliyorsunuz. Ancak Awakening özellikle +20 seviyedeki karakterler için tasarlanmış bir paket ve 35’e kadar çıkabiliyorsunuz. Sadece orijinal oyundan ve indirilebilir içeriklerden gelen eşyaları kullanamıyorsunuz. Geliştirici ekip bunu o eşyaların sadece ilk oyun için tasarlanmış olmasıyla açıklıyor. Ama zaten tasalanmaya hiç gerek yok. Genişleme paketinde seviye atlarken sürekli yeni ve daha güçlü eşyalar bulacak, eski eşyalarınızı hiç aramayacaksınız. Orijinal oyunda her karakter sınıfı için iki alt sınıf seçebiliyorduk hatırlarsınız. Awakening’de bu sayı üçe çıkıyor ve her bir karakter sınıfına ikişer alt sınıf ekleniyor. Bu alt sınıflarla birlikte yeni yetenekler de geliyor ve büyü yelpazeniz genişliyor. Bitti mi? Hayır, kendi rune’lerinizi yapabilmenizi, sağlığınızı artırabilmenizi, dayanıklılığınızı ya da büyü yapma becerinizi geliştirebilmenizi sağlayan üç yeni beceri de bu paketle birlikte geliyor. Oyunun asıl güzelliği de burada geliyor. Bioware’i seversiniz ya da sevmezsiniz. Ancak kesinlikle oyuncunun dilinden konuşmayı biliyorlar. Hani, RYO oyunlarının sonuna doğru çoğunlukla verdiğimiz puanlardan pişman oluruz ya da senaryonun bitimine yakın karakterimiz istediğimiz seviyeye geldikten sonra puanları öylesine dağıtırız ve herhangi bir genişleme paketini kurduğumuz zaman verilmiş olan  bu puanlarla oynamaya mahkum bırakılırız. Awakening’e başlarken Manual of Focus adlı bir kitap buluyorsunuz ve bu kitabı okuduğunuz anda orijinal oyunda dağıttığınız tüm puanları anında geri kazanıyorsunuz. Bu sayede karakterinizi en baştan tasarlama şansına sahip oluyorsunuz. Kısacası Awakening’e başlarken kafanızdaki tüm pişmanlıkları ve soru işaretlerini silerek başlayabiliyorsunuz.

EJDERHA KAFASI
Fakat yeni grubunuzu topladıktan sonra bir şeylerin eksik olduğunu fark ediyorsunuz. Dolaşırken, keşfederken, savaşırken tuhaf bir yalnızlık hissi kaplıyor zihninizi. Eski grup arkadaşlarınızı çok özlediğinizi anlıyorsunuz. Morrigan, Alistair, Leliana, köpeğiniz, Sten ve diğerleri… Belki de bu sadece benimle ilgilidir ancak eski t akım arkadaşlarınızla kurduğunuz bağı, Awakening’dekilerle kuramıyorsunuz. Karakterlere karşı yaşadığınız yabancılık hissi hiç geçmiyor maalesef.

GAZLARA GELİN
Awakening’de dolaşırken bazı eski karakterlerle de karşılaşacak ve konuşma şansı yakalayacaksınız. Bu yabancılık hissini az da olsa kır an bir durum. Diğer yandan oyunun yapısı bize biraz daha ince gibi geldi. Origins’teki kadar zor durumla karşılaşmadık. Hedeflediğiniz seviyeye gelmek ve bazı şeylere ulaşmak biraz daha kolay sanki. Alt sınıf lara ulaşmak için çok da fazla uğraşmanız gerekmiyor. Ama bu elbette ki daha az taktik kasmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yine de savaşlar için epeyce uğraşmanız gerekecek.

UZUN BİR ZAMAN

Awakening, Origins’in karakterinden kesinlikle kopmayan ve mirasından yemeyen harika bir genişleme paketi. Dolu dolu bir içerik sunan paket 30 saatin üzerinden bir oyun deneyimi sunuyor bizlere. Genel olarak da bir rol yapma oyunundan ne bekliyorsanız fazla fazla bu oyunda var. Eğer Origins’i beğenip oynadıysanız, Awakening olmadan geçirdiğiniz her dakika kabahat.

DÜŞÜNÜN
Oyunun en çok önem verilmesi gereken yerlerinden biri hala taktik kasmak. Hangi karakterin ne durumda, ne yapması  gerektiğini en ince detayına kadar belirleyebiliyorsunuz.

UĞRAYIN
Tüm tüccarların envanterini gözden geçirin. Özellikle hızlı seviye atlamak için gerekli olan dokümanları burada tüccarlar sayesinde edinebiliyorsunuz. Bu nedenle her kasabanın tüccarlarına muhakkak uğrayın.

BULUN

Seviye atlamak için bir diğer kolay yolsa Codex bulup toplamak. Orijinal oyundan da hatırlayabileceğiniz etrafta tarih, anlatılar, karakterler ve daha birçok konu üzerine yazılmış Codex’ler bulunuyor. Bunları mutlaka toplayın.

GÖRÜN
Genelde harita üzerinde karşılaşacağınız düşmanları görebiliyorsunuz. Şayet hazır olmadığınızı düşünüyorsanız onlara hiç bulaşmayın. Bir şekilde etraflarından dolanın ya da geri dönüp kendinizi hazırlayın.

SEÇİN

Artık karakter sınıfları arasından daha kolay seçim yapabiliyorsunuz. Bu sayede karakterinizi baştan tasarlayabileceğinizi söylemiştik. Karakterinizi baştan yaratırken yeni gelen alt sınıflara da bakmayı sakın unutmayın.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI

BIOWARE

DAĞITICI
ELECTRONIC ARTS

PLATFORM

PC, PS3, Xbox 360

İLGİLİ HABERLER